05.07.2018 16:08 1 redakcja Artykuł sponsorowany

Czym jest Krajowy Rejestr Długów i jak można do niego trafić?

mat. pras.

W Polsce działają różne bazy danych i rejestry grupujące informacje o dłużnikach. Jednym z nich jest Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA. Jakie podmioty mogą trafić na jego listę i czy zwykły konsument również może być na nią wciągnięty? Sprawdźmy, jakie są konsekwencje umieszczenia danego podmiotu lub osoby w Krajowym Rejestrze Długów.

Czym jest Krajowy Rejestr Długów?

Krajowy Rejestr Długów (KRD) to pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej, założone 4 sierpnia 2003 roku. Obecnie jest największą w kraju platformą wymiany informacji gospodarczej zajmującą się zbieraniem i udostępnianiem danych dotyczących sytuacji finansowej konsumentów i firm, niezależnie od skali i branży prowadzonej działalności gospodarczej.

Podstawą działalności Krajowego Rejestru Długów BIG SA jest Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Początkowo Krajowy Rejestr Długów miał być wyłącznie systemem wymiany informacji gospodarczych, gromadzącym dane na temat przedsiębiorców, ale od 2010 roku uległo to zmianie i zbiera także dane osób fizycznych. Krajowy Rejestr Długów przyjmuje obecnie, archiwizuje oraz udostępnia na zapytanie informacje i dane gospodarcze konsumentów i firm. Są to zarówno dane o zadłużeniu, jak i pozytywne informacje o wywiązywaniu się terminowo ze zobowiązań.

Kto może przekazywać dane do Krajowego Rejestru Długów?

Każdą osobę fizyczną lub podmiot gospodarczy bez wątpienia najbardziej interesuje to, jak można trafić do Krajowego Rejestru Długów. Zasady dokonywania wpisu w bazach danych tej instytucji są zróżnicowane – w zależności od tego, kogo lub czego dotyczy wpis. W przypadku osób fizycznych wpisywanych do rejestru, minimalna kwota, za jaką można trafić na listę dłużników, to zaledwie 200 zł. Pułap długu dla prowadzących działalność gospodarczą jest wyższy – mogą zostać wpisani do Krajowego Rejestru Długów za dług w wysokości co najmniej 500 zł. Od kwoty zadłużenia mogą zostać naliczone odsetki.

Co więcej, zadłużenie musi być dłuższe niż 60 dni. Zanim więc wierzyciel zgłosi dane osoby fizyczne lub podmiot gospodarczy do Krajowego Rejestru Długów, musi powiadomić dłużnika listem poleconym o takim zamiarze. Dopiero po 30 dniach od powiadomienia można dokonać wspomnianego zgłoszenia. Jeśli dłużnik nie odbierze listu z zawiadomieniem, nic się nie stanie, nie spowoduje to wstrzymania wpisu zgłaszanego przez wierzyciela. Dla osoby oczekującej na spłatę zobowiązania dopisanie dłużnika do Krajowego Rejestru Długów najczęściej bywa najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie swoich pieniędzy.

Na listę Krajowego Rejestru Długów można trafić z uwagi na niespłacone kredyty bankowe lub pożyczki pozabankowe. Powodem wpisu mogą być nieuregulowane mandaty, niezapłacone alimenty i zaległości w płatnościach za media lub ubezpieczenie auta i telefon.

Skutki figurowania w bazie danych Krajowego Rejestru Długów

Dłużnicy wpisani do bazy danych Krajowego Rejestru Długów będą mieli problemy z korzystaniem w przyszłości z oferty banków i innych firm. Bank odmówi im udzielenia kredytu, a firma leasingowa może odrzucić wniosek o leasing. Nawet operatorzy telefonów komórkowych i sieci GSM nie chcą przedłużać takim osobom umowy. Dopiero kiedy dłużnik ureguluje zobowiązanie, za które trafił do Krajowego Rejestru Długów, ma szansę na takie produkty finansowe. Ewentualnie może złożyć wniosek o darmową pożyczkę np. do Miloan. Być może wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie?

Jak usunąć dane z rejestru?

Dłużnik nie ma szans samodzielnie wykreślić swoich danych z Krajowego Rejestru Długów. Aby z niego zniknęły, należy uregulować wszystkie swoje długi. Wówczas wierzyciel zobowiązany jest w ciągu 14 dni od otrzymania spłaty zadłużenia wypisać nazwisko dłużnika z listy. Zgłasza do Krajowego Rejestru Długów, że chce wykreślić danego dłużnika, Krajowy Rejestr Długów ma zaś 7 dni na zrobienie tego. Wierzyciel powinien poinformować tę instytucję nawet o częściowej spłacie długu przez dłużnika, aby baza mogła być aktualizowana na bieżąco i zawsze wskazywać odpowiednie informacje.

Dane o dłużnikach mogą być przechowywane w Krajowym Rejestrze Długów przez maksymalnie 10 lat. Osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy sami mogą sprawdzić, czy ich dane nie znajdują się w Krajowym Rejestrze Długów. W tym celu należy założyć konto w serwisie Krajowego Rejestru Długów i pobrać z niego informacje na własny temat.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...