14.02.2018 14:20 1 Kwt/Gdansk.uw.gov.pl

Mieszkańcy powiatu stają przed komisją wojskową

źródło: Facebook Powiat Wejherowski

Ruszyła kwalifikacja wojskowa, która obejmie około 220 tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Przed komisją staną też osoby uznane wcześniej za czasowo niezdolne do pełnienia służby wojskowej. Tylko w powiecie wejherowskim kwalifikacja obejmie 1346 mężczyzn i 29 kobiet. Powiatowa Komisja Lekarska w Wejherowie przy ulicy Ofiar Piaśnicy 22 pracować będzie do 5 kwietnia.

Tegoroczną kwalifikację wojskową przeprowadzają wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów i burmistrzów lub prezydentów miast.

Powiat wejherowski bardzo dynamicznie się rozwija, przybywa nam mieszkańców, zwiększa się liczba młodych osób, które podlegają kwalifikacji wojskowej – wyjaśnia Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Większość spośród 220 tysięcy osób objętych obowiązkową kwalifikacją wojskową to mężczyźni urodzeni w 1999 roku. Wezwania przed komisję mogą się też spodziewać mężczyźni urodzeni w latach 1994–1998, wobec których nie określono jeszcze kategorii zdolności do służby wojskowej. To samo dotyczy kobiet i mężczyzn urodzonych w latach 1997 i 1998, którzy zostali uznani za czasowo niezdolnych do pełnienia służby wojskowej (kategoria B).

Wizyta w WKU wynika z ustawy, jeśli dana osoba nie może stawić się w danym terminie, to musi powiadomić swój urząd miasta, gminy i przybyć tu w innym terminie – wyjaśnia mjr Grzegorz Nowak, szef wydziału rekrutacji WKU w Gdyni.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną lub zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają); aktualną fotografię o wymiarach 3 × 4 cm bez nakrycia głowy; dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Osoby stawiające się do kwalifikacji po raz kolejny powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy); książeczkę wojskową.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...