12.02.2018 08:46 6 mike

Wątpliwe ozdoby wejherowskich parkingów wciąż problemem

Fot. TTM

Choć jest ich coraz mniej, porzucone samochody wciąż zalegają na miejskich parkingach w Wejherowie. Wraki można znaleźć przede wszystkim na największych osiedlach. Jak łatwo można się domyślić, jest to sposób na pozbycie się auta, którego remont przestał już być opłacalny, bo najczęściej koszt jego naprawy przewyższa wartość samego pojazdu. Jest to jednak działanie nielegalne i – wbrew pozorom – może być dość kosztowne.

Właściciel nieużywanego auta powinien we własnym zakresie zadbać o jego zezłomowanie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub auto, którego stan wskazuje na to, że nie jest używane, może zostać usunięte z drogi na koszt właściciela przez policję lub straż miejską. Natomiast pojazd odholowany i nieodebrany na wezwanie gminy w terminie do pół roku od dnia jego usunięcia, uznaje się za porzucony. Wówczas przechodzi na własność gminy. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule i tutaj.

Niektórym osobom łatwiejszą i tańszą opcją pozbycia się starego samochodu wciąż wydaje się jego porzucenie. Niemniej na takie rozwiązanie nie daje przyzwolenia straż miejska. Porzucone auta są też utrapieniem dla zmotoryzowanych mieszkańców Wejherowa. Zajmują bowiem miejsca parkingowe, których i tak nie jest zbyt wiele.

Jeśli chodzi o ubiegły rok, ujawniliśmy 12 takich pojazdów. Na dziś prowadzimy dwa postępowania wyjaśniające w sprawie dwóch wraków – na Osiedlu Harcerskim i ulicy Kochanowskiego – mówi Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Zardzewiałe, a niekiedy wręcz porośnięte mchem wraki zdaniem mieszkańców Wejherowa są antyreklamą wizerunku miasta. I nie ma się czemu dziwić, skoro w niektórych przypadkach dosłownie wrastają w ziemię. Strażnicy miejscy najpierw muszą jednak udokumentować to, czy porzucony samochód rzeczywiście nie nadaje się do jazdy. Następnie nakazują właścicielowi pojazdu jego usunięcie. Niestety, nie zawsze udaje się go ustalić.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nawet auto, które nie jest użytkowane, powinno być ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej. Ma to znaczenie w przypadku konieczności usunięcia pojazdu.

Właściciel odpowie nie tylko za jego holowanie, ale może też zapłacić grzywnę z tytułu braku opłaconego OC i aktualnych badań technicznych. Pozostawienie tego pojazdu na drodze wewnętrznej może być uznane za bezprawne korzystanie z takiej drogi, a jej zarządca może domagać się od właściciela samochodu odszkodowania z tego tytułu – dodaje Zenon Hinca.

W przypadku podejrzenia, że zaparkowany przez długi czas samochód został porzucony, należy zgłosić się do Straży Miejskiej w Wejherowie. Chęć usunięcia wraku można zasygnalizować pod numerem telefonu 986.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...