29.12.2017 09:32 1 Redakcja/Nadleśnictwo Wejherowo

Włochatka rozgościła się w wejherowskich lasach

Fot. Patryk Wenta/Nadleśnictwo Wejherowo

Przedstawiciele Nadleśnictwa Wejherowo poinformowali, że jedna z budek lęgowych została zajęta przez włochatkę. Ptaki z tego gatunku niechętnie osiedlają się w sztucznych dziuplach. To dopiero drugi taki przypadek w Polsce.

W latach 2000, 2015 i 2016 w Nadleśnictwie Wejherowo przeprowadzono akcję instalacji budek lęgowych. Niestety, początkowo ptaki nie były zainteresowane ich zajmowaniem. W ostatnich dwóch latach wywieszono 20 i 25 budek, a ich umiejscowienie było wynikiem obserwacji i pomiarów naturalnych dziupli oraz rozmieszczenia rewirów zajętych przez samce tego gatunku.

Staranna analiza leśników przyniosła zamierzone skutki. Jedna z 20 budek lęgowych typu D została zajęta przez włochatkę.

Fot. Patryk Wenta/Nadleśnictwo Wejherowo

Ekspertyza wykonana na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego (oprac. Jakub Typiak) potwierdziła wylęg młodych włochatek, szczątki jednego z piskląt znaleziono w materiale wydobytym ze skrzynki lęgowej. Obserwacja jest o tyle ciekawa, że w pobliżu znajdowała się naturalna dziupla wykuta przez dzięcioła czarnego w sośnie wejmutce – informuje Nadleśnictwo Wejherowo.

Leśnicy podkreślają, że o ile w Finlandii i Szwecji włochatki chętnie zasiedlają budki lęgowe, w Polsce zdarza się to rzadko. Ptaki zdecydowanie preferują naturalne dziuple. Można mieć tylko nadzieję, że sympatyczne ptaki na dobre zagoszczą na terenie Nadleśnictwa Wejherowo i będzie możliwe wdrożenie programu czynnej ochrony tego gatunku.


Włochatka zwyczajna to gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych. Zamieszkuje głównie północnoeuropejską tajgę oraz górskie bory świerkowe. Można ją też spotkać w Ameryce Północnej. Ma zaokrągloną sylwetkę, dużą głowę i krótki ogon. Może ważyć do 200 gramów. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym. Występuje nierównomiernie, głównie w górach (Sudety i Karpaty) i na północy kraju (Puszcza Białowieska, Augustowska, Pińska, Knyszyńska, Piska oraz Pomorze Gdańskie). Polska populacja włochatki liczy 700–1000 par.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...