22.12.2017 11:29 0 Redakcja

Pomorskie święta w duchu eko

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Pomorscy czują klimat”. I przekazuje kilka ważnych wskazówek, dzięki którym można zachować zasady ekologii, nie tracąc nic ze świątecznej atmosfery.

Zacznijmy od symbolu, bez którego wiele osób w ogóle nie wyobraża sobie świąt – od choinki. Już od wielu lat ekolodzy i leśnicy przekonują, że najlepszym wyjściem jest kupno żywego drzewka, oczywiście z legalnej plantacji. Sztuczne choinki nie tylko stały się niemodne, lecz ich utylizacja jest poważnym wyzwaniem. O tegorocznej sprzedaży żywych choinek pisaliśmy już w tym artykule i tutaj.

Skoro choinka, to i ozdoby świąteczne… Niekoniecznie muszą być wykonane z tworzyw sztucznych. Naturalne „bombki”, takie jak orzechy czy szyszki, nie tylko są ekologiczne, ale i głęboko zakorzenione w naszej tradycji. Można też wykonać własnoręczne dekoracje, choćby z pieczonych w domu pierników.

Boże Narodzenie jest określane jako „Święta Światła” i w wielu domach rozbłysną świąteczne lampki. To również jedna z ulubionych świątecznych dekoracji.

Natomiast można pamiętać o tym, by żarówki były energooszczędne lub LED-owe. Pobierają one mniej energii, a świecą dłużej. Nim jednak światełka przyozdobią drzewko, należy sprawdzić czy te ubiegłoroczne działają. Te zużyte i zepsute nie mogą trafić do kosza! – przypomina WFOŚiGW.

Warto też pamiętać, że lampki nie powinny się świecić przez całą dobę, zwłaszcza w ciągu dnia lub gdy nie ma nas w domu. Wyłączając zbędne źródło światła, przyczyniamy się do oszczędności środowiska i zasobów własnego portfela.

Mat. pras.

Święta to także prezenty. I tutaj również można popisać się inwencją twórczą, wykonując własnoręczne podarunki. Będą one tańsze i bardziej atrakcyjne niż zakupione w sklepie. Wiele osób wytwarza własne kosmetyki, odzież czy biżuterię, czyli asortyment, który często można odnaleźć pod choinką. Skoro mamy już prezent domowej produkcji, warto zadbać o jego ekologiczne opakowanie. Najlepiej wybierać papier z recyklingu, ale można też wykorzystać np. stare foldery czy kalendarze.

Przedświąteczne porządki to rytuał w milionach domów na całym świecie. Jednak również i przy tej okazji warto pamiętać o ekologii.

Silne detergenty można zastąpić sodą, octem, oliwą z oliwek, cytryną i wodą. Ze składników tych można sporządzić preparaty do czyszczenia podłóg, kuchni i łazienki, a nawet dywanów – zaleca WFOŚiGW.

Gorączka przedświąteczna tradycyjnie już kojarzy się z zakupami. Jak wiadomo, trudno ich uniknąć. Jednak w sklepie też można zadbać o ochronę środowiska. Branie na zapas jednorazowych torebek foliowych nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zaopatrzyć się w torby wielorazowego użytku. To jednak nie wszystko. Najczęściej podczas świąt narzekamy na „klęskę urodzaju”. Czy na pewno musi tak być?

Każdego roku Polacy marnują 9 milionów ton żywności! I suto zastawione świąteczne stoły sprzyjają temu, by znaczna część tego, co się na nich znajduje, trafiła potem do kosza. Warto postawić na jakość nie ilość! Skupić się na lokalnych produktach i kupować je od znanych sobie dostawców – zachęca WFOŚiGW.

Jeśli już musimy wyrzucić część żywności czy innych odpadów, nie można zapominać o ich segregacji. To ważne również na co dzień, nie tylko od święta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...