09.12.2017 11:30 1 Redakcja/Muzeum Archeologiczne w Gdańsku/UG Puck

Chcą sprawdzić, dlaczego łowcy wybrali Rzucewo

Źródło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Naukowcy z Gdańska chcą się dowiedzieć, dlaczego to właśnie okolice Cypla Rzucewskiego stały się „bazą” łowców fok. Rozpoczęli więc badania m.in. ozdób i broni, których używali tajemniczy przodkowie mieszkańców Nordy.

W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku trwają prace związane z realizacją projektu „Zespół osadniczy z epoki kamienia – Rzucewo, gmina Puck, stanowisko 1 – opracowanie, analizy i publikacja”. Jak informuje serwis prasowy gminy Puck, projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego partnerem jest gmina Puck.

Źródło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku Źródło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku Źródło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku Źródło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku Źródło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Zespół naukowców analizuje m.in. ozdoby wykonane z bursztynu i liczne zabytki kamienne – informują przedstawiciele gminy. – Zatem niebawem się dowiemy, jak wyglądały dawne, bursztynowe kolie oraz z jakich materiałów powstawały siekiery i topory – dodają.

I wyjaśniają, że wykonane analizy mają pozwolić na poznanie życia rybaków i łowców znad Zatoki Puckiej. Będzie też można się dowiedzieć, dlaczego przez ponad cztery tysiące lat właśnie na Cyplu Rzucewskim zakładano obozowiska i osady.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...