11.11.2017 11:00 1 Redakcja/www.gdansk.uw.gov.pl

Mniej nie znaczy gorzej – dwie dyspozytornie medyczne na Pomorzu

Źródło: www.gdansk.uw.gov.pl

Wraz z końcem października zakończono koncentrację dyspozytorni medycznych na Pomorzu. Od listopada funkcjonują już tylko dwie tego typu placówki – w Gdańsku i Słupsku. Wcześniej było ich 20 w całym województwie. Zmiana ma być korzystna dla pacjentów.

Obie pomorskie dyspozytornie medyczne działają w oparciu o jednolity w całym kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SDM). Gdańska siedziba SDM została otwarta w poniedziałek 6 listopada w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Beniowskiego 7.

Co to oznacza to dla pacjentów? Jak zapewniają przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, wprowadzenie SDM ma uelastycznić zarządzanie ruchem zespołów ratownictwa medycznego (ZRM).

Przed wprowadzeniem zmian w każdym rejonie operacyjnym ZRM funkcjonowała odrębna dyspozytornia, która mogła wysłać 3–12 karetek. Gdy wszystkie ambulansy były zajęte, nie było możliwości skorzystać z pojazdów z innego regionu, a prośba o przydzielenie karetki wydłużała cały proces. Poza tym był problem z całodobową obsługą dyspozytorni. Teraz ma się to zmienić.

Dyspozytor SDM może wysłać zwiększoną liczbę ZRM i wie, która załoga jest najbliżej zdarzenia. Poprawi się koordynacja działań ratowniczych, co ma szczególne znaczenie, gdy jest dużo osób poszkodowanych. Ujednolicone zostały też standardy postępowania dyspozytorów. Jednolity system powiadamiania ratunkowego w całym kraju umożliwia przyjmowanie zgłoszeń alarmowych. Co więcej, dzięki wizualizacji mapowej, będzie możliwe określenie pozycji zgłaszającego.

Obecnie dyspozytornie medyczne mogą się wzajemnie zastępować – nie tylko w skali jednego województwa, ale też kraju. Do tej pory cele te o nie mogły być zrealizowane przy wykorzystaniu lokalnych, zróżnicowanych rozwiązań teleinformatycznych – czytamy na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Od listopada 2016 roku wygaszano dyspozytornie w Sopocie, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Wejherowie, Malborku, Tczewie, Kościerzynie, Kartuzach, Kwidzynie, Sztumie, Pucku i Starogardzie Gdańskim. Od 31 października 2017 roku dyspozytornia medyczna w Gdańsku funkcjonuje w docelowym kształcie i obsługuje 15 rejonów operacyjnych zespołów ratownictwa medycznego (dysponują 65 zespołami ratownictwa medycznego). Do dyspozycji pozostaje pięć motocykli ratowniczych, specjalna łódź i śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W gdańskiej SDM znajduje się 10 stanowisk dyspozytorów medycznych. Przez całą dobę odbierają oni 800 połączeń telefonicznych, z czego ponad 500 kończy się zadysponowaniem ZRM.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...