04.09.2017 08:33 0 Redakcja/TTM

Pierwszy taki wrzesień od 18 lat

Fot. TTM

Tegoroczna inauguracja roku szkolnego, podobnie jak w 1999 roku, nierozerwalnie łączy się z hasłem „reforma”. W praktyce m.in. ruszyło stopniowe wygaszanie gimnazjów i przedłużanie kształcenia w szkołach podstawowych do ośmiu lat.

Nowe realia sprawiły, że samorządowcy już od wielu miesięcy przygotowywali się do wrześniowej inauguracji nauki. Ich praca przyniosła pozytywne efekty. Przed pierwszym dzwonkiem w Wejherowie należało załatwić jedynie niezbędne formalności.

Jedyną placówką, z którą mieliśmy pewien problem, było Gimnazjum nr 1 w Wejherowie, czyli samodzielna szkoła. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, zostało ono włączone do Szkoły Podstawowej nr 9 – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, skarbnik Wejherowa.

Aby lepiej przygotować się do nowego roku szkolnego po reformie, w Redzie prowadzono konsultacje z rodzicami. Tutaj – podobnie jak w wielu innych miastach – zaistniała konieczność dodatkowych inwestycji.

Trzy szkoły podstawowe zostały przekształcone na ośmioletnie, a dwa zespoły szkół są w tej chwili również szkołami podstawowymi. W tej chwili mamy 12 oddziałów klas VII w szkołach podstawowych – informuje Teresa Kania, doradca burmistrza Redy ds. społecznych oraz oświaty.

Końcowe dni sierpnia upłynęły pod znakiem ostatnich prac remontowych w rumskich szkołach. Gimnazja, które dotąd funkcjonowały w odrębnych budynkach, zostały połączone z dotychczasowymi podstawówkami.

Były trudności w adaptacji budynków gimnazjalnych do potrzeb szkół podstawowych. Jak wiadomo, gimnazja nie były przystosowane do tego, by uczyły się w nich młodsze dzieci, z klas I–III – podkreśla Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.

Wciąż realizowane są inwestycje, które mają poprawić jakość kształcenia na różnych poziomach. Szkoły zawodowe zostaną przekształcone w szkoły branżowe I stopnia. We wszystkich placówkach powiatu wejherowskiego oferujących kształcenie zawodowe prowadzone są działania w celu tworzenia nowych pracowni. Obejmują one rozbudowę bądź modernizację istniejących pomieszczeń, co wiąże się z określonymi utrudnieniami.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie czasowo będą musieli korzystać z innych budynków, m.in. przy ulicy Dworcowej. Z kolei Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych przy ulicy Łąkowej w Redzie częściowo będzie użytkować pomieszczenia pobliskiego gimnazjum.

Prowadzimy nie tylko szkoły ponadgimnazjalne, ale jesteśmy też organem prowadzącym dla Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego. W tej placówce mamy też dwie szkoły podstawowe, które staną się szkołami ośmioklasowymi, a dwa gimnazja zostaną wygaszone – dodaje Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.

Samorządowcy patrzą też w przyszłość, bo największa zmiana, która jest skutkiem reformy, będzie miała miejsce za dwa lata – we wrześniu 2019 roku.

W tym czasie będziemy przyjmować uczniów, którzy skończą gimnazja według starego systemu, ale również i absolwentów ośmioklasowej szkoły podstawowej. Będzie to więc podwójny nabór. Już teraz przygotowujemy się do tego etapu, bo wymaga on przygotowania lokalowego i kadrowego – dodaje starosta.

Przypomnijmy, że ze względu na uroczystości pogrzebowe Grzegorza Szalewskiego, pierwszego starosty wejherowskiego, w powiecie wejherowskim oficjalna inauguracja roku szkolnego, z udziałem władz powiatu i gmin, odbędzie się we wtorek 5 września o godzinie 11:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...