05.08.2017 10:15 0 Redakcja

Muzeum apeluje o zachowanie etnofilologii kaszubskiej

Fot. ug.edu.pl

Znikome zainteresowanie rekrutacją na etnofilologię kaszubską sprawiło, że władze Uniwersytetu Gdańskiego zadecydowały o zawieszeniu tego kierunku w roku akademickim 2017/2018. W praktyce może to oznaczać jego likwidację w przyszłości.

Na razie władze uczelni nie mówią wprost o likwidacji etnofilologii kaszubskiej. Przypomnijmy, że jest to kierunek prowadzony przez Uniwersytet Gdański od roku akademickiego 2013/2014. W lipcu po raz pierwszy obroniono pracę licencjacką na tym kierunku, o czym wspominaliśmy w tym artykule.

Genezą powstania etnofilologii kaszubskiej była przede wszystkim chęć podtrzymywania tradycji i kultury Kaszub. Absolwenci mieli również wiązać swoją przyszłą karierę zawodową z językiem kaszubskim.

Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia (licencjackich) można szukać zatrudnienia jako nauczyciel języka kaszubskiego w szkole podstawowej, dziennikarz w mediach lokalnych, działacz kultury (pracownik domu kultury, animator życia społecznego, specjalista w urzędach administracji publicznej), edytor, korektor w redakcjach prasowych i w wydawnictwach – czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Gdańskiego.

W ubiegłym roku akademickim udało się przedłużyć rekrutację do września i uruchomić studia na etnofilologii kaszubskiej. W tym roku jednak – ze względu na fakt, że chęć studiowania wyraziło zaledwie kilkanaście osób – kierunek zawieszono. Limit wynosi 25 osób.

Przeciwko takiemu działaniu protestuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, które 2 sierpnia wystosowało apel do władz uczelni. W piśmie podkreślono, że etnofilologia kaszubska jest ukoronowaniem wieloletnich dążeń społeczności kaszubskiej do stworzenia programu studiów mniejszościowych, opartych na języku kaszubskim.

Jedną z misji UG – przyjętych zresztą w strategii rozwoju uczelni do 2020 roku – jest wzbogacanie i ochrona dziedzictwa kulturowego regionu. W przypadku ewentualnego zamknięcia kierunku, realizacja tego celu będzie mocno ograniczona.

Apelujemy do Władz Uniwersytetu Gdańskiego, właściwych w tej sprawie, o przedłużenie tegorocznego i kolejnych naborów na kierunek etnofilologii kaszubskiej – wzorem ubiegłego roku – oraz o obniżenie wymaganej liczby zgłoszonych chętnych, wziąwszy pod uwagę specyfikę kierunku i jego unikatowy charakter – czytamy w apelu.

W piśmie wystosowanym do władz UG podkreślono również związek społeczności akademickiej z Kaszubami. Z tego regionu pochodziło wielu wykładowców akademickich, w tym wybitnych naukowców, jak prof. dr hab. Jerzy Treder czy dr hab. prof. UG Jerzy Samp.

Dyrekcja wejherowskiego muzeum zadeklarowała też wolę i chęć współpracy z UG w zakresie dalszego promowania języka kaszubskiego oraz kultury całego regionu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...