21.10.2015 08:40 0 materiały prasowe Artykuł sponsorowany

Dekoracje na Wszystkich Świętych

fot. mat. pras.

Zwyczaj obchodzenia tego dnia wywodzi się z tradycjji pogańskich. W chrześcijaństwie od 610 r. oddawano cześć zmarłym 1 maja, natomiast w 731 r. papież Grzegorz III przeniósł to święto właśnie na 1 listopada. Jego imiennik, Grzegorz IV, w 837 r. nakazał w tym dniu oddawać cześć także innym świętym, którzy nie mieli "szczęścia" zginąć za wiarę. Dawniej w dni poświęcone zmarłym obowiązywał zakaz pracy, zwłaszcza przędzenia, aby "duszyczkom nie zaprószyły się oczy". Zabronione było również rozpalanie w piecu, ponieważ miało to być ulubione miejsce duchów, stąd właśnie chleby "za zmarłych" pieczono parę dni wcześniej. Natomiast jeśli kogoś natchnęło, żeby zmywać po nocy, to nie mógł sobie pozwolić na przyjemność wylania pomyj na grządki sąsiada, bo niechcący mógłby oblać zabłąkaną duszę. A że takie nieboszczyki to zazwyczaj były choleryki, to mogło się żywemu nieźle oberwać. Już w starożytnym Egipcie składano wieńce w grobowcach i piramidach. Były one niewielkie, miały około 30 cm średnicy, a pierwsze dekoracje tego typu powstały najprawdopodobniej około 40 wieków temu.

Dekoracje pogrzebowe składane są ku czci zmarłych. Wyrażają one żal z powodu odejścia bliskiej osoby oraz są oznaką pamięci. Zbliża się najważniejsza związana z tym obrządkiem uroczystość, czyli Dzień Wszystkich świętych. Każdy z nas chce, aby groby wyglądały wówczas jak najpiękniej. Jaką dekoracje wybrać radzi nasz ekspert: Sylwia Szmytka-Syldatk, właścicielka Centrum Ogrodniczego GardenPol w Rumi:

Jakie dekoracje są obecnie najbardziej modne?

W ostatnich latach coraz modniejsze stają się dekoracje w niespotykanych dotąd formach (kształtach)- poduszkach, krzyżach, sercach. Stosuje się je ze względu na symboliczny kształt. Egipcjanie układali głowy zmarłych na poduszkach, serce zawsze symbolizowało miłość, a krzyż jest symbolem wiary chrześcijańskiej i przypomina o męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Są one stosunkowo łatwe do wykonania. Formuje się szkielet ze słomy, pędów lub drutu i mocuje do niego materiał roślinny.

Jakie kwiaty poleciłaby Pani na Wszystkich Świętych?

Aktualnie dostępne i najpopularniejsze są chryzantemy pełne, pojedyncze, igiełkowe. Możemy je dostać w formie ciętej bądź doniczkowej. Pamiętajmy jednak, że nie są to jedyne rośliny. Doskonale sprawdzają się goździki, gerbery, calle, santini (czyli zielone margaretki), róże, wrzosy, czy anturium.

A jakie wybrać kwiaty? Sztuczne czy żywe?

Zdecydowanie żywe. Do tej pory na cmentarzach tworzywo naturalne (rośliny) doskonale łączyło się ze sztucznym (pomniki, nagrobki, kaplice i drogi). Naturalne elementy, czyli drzewa, krzewy i rośliny zielne „ożywiały” zimne granity, marmury. Uważam, że w ostatnich latach nagminnie stosuje się sztuczne kwiaty. Niestety coraz częściej ze względu na oszczędność i właśnie trwałość kompozycji, wiele osób wybiera sztuczne kwiaty.

Jak zamówić taką kompozycję, na co zwracać uwagę?

Dekoracje są wykonywane w kwiaciarniach, centrach ogrodniczych. Panie które tam pracują z chęcią doradzą, co wybrać. Ważne jest dopasowanie wielkości dekoracji do nagrobka. Trzeba również zwracać uwagę, jeśli mają być to kwiaty żywe, na ich trwałość. Zamówienie należy złożyć najlepiej już na 2 lub 3 tygodnie wcześniej.

Obecnie wyróżniamy kilka podstawowych form dekoracji żałobnych są to:

  • girlandy,
  • wieńce,
  • poduszki,
  • serca,
  • krzyże,
  • wiązanki,
  • bukiety,
  • dekoracje urny,
  • dekoracje trumny,
  • dekoracje w pojemnikach (w donicy)

Girlandy są najstarszą znaną formą ozdoby roślinnej. W starożytnym Rzymie i Grecji girlandy czyli sznury z kwiatów i pędów zdobiły szyje i głowy zwycięzców, władców, artystów, a także posągi bogów. Najprostszym typem jest girlanda pnączowa wykonana z pędów pnączy i związana drutem. Wykonuje się także na drutach, sznurach czy prętach, które tworzą podstawę (rdzeń) owiniętą pędami drzew iglastych lub liściastych. Jest to tzw. Girlanda gałązkowa.

Drugim bardzo popularnym rodzajem dekoracji jest wieniec. Ze względu na swój kształt i zamkniętą, a jednocześnie formę nie mającą końca i początku jest symbolem ciągłości życia, nieśmiertelności, wdzięczności, błogosławieństwa oraz życia po śmierci. Zwykle ma kształt okrągły lub owalny. Wyróżniamy 3 rodzaje wieńców: obręczowe, rzymskie i warszawskie. Pierwszy z nich wykonuje się tworząc szkielet (z pędów leszczyny, buk, wierzby lub brzozy). Przymocowuje się zwykle gałęzie drzew iglastych lub liściastych. Są to np. jodła (Abies), świerk (Picea), cyprysik (Chamaecyparis), żywotnik (Thuja), jałowiec (Juniperus), cis (Taxus), dąb (Quercus), mahonia (Mahonia). Wieńce dodatkowo dekoruje się wstęgą symbolizującą układ krzyża, w ciemnym kolorze lub kwiatami. Coraz częściej wypełnia się także otwór wieńca.

Najczęściej jednak wykonuje się wiązanki pogrzebowe. Są one wykonane zwykle z gałęzi drzew lub krzewów iglastych (zazwyczaj jest to jodła lub świerk).

  • Kiedyś zwracano dużą wagę na symbolikę roślin, każda oznaczała coś innego. Dziś wybieramy rośliny nieświadomie - twierdzi florystka Aneta Brzózka.

W dekoracjach roślinnych ważny jest również kolor. Obecnie symbolem żałoby jest czerń, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w XIX wielu była nim biel, a w czasach antycznych kolor żółty.

Kolory wpływają na nastrój kompozycji. Niebieski wywołuje zadumę i wewnętrzny spokój w przeciwieństwie do pobudzających czerwieni. Ważne jest również to jakiej barwy jest nagrobek. To właśnie do niego musimy dobrać odpowiednią dekorację, tak aby wszystko stanowiło zgraną całość.

Więcej informacji na: Stylowe Ogrody


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...