22.04.2015 10:17 0 Łukasz Tadra

Reprezentacja najlepszych pilotów wybrana

Polskie eliminacje do światowych finałów Red Bull Paper Wings dobiegły końca! Ostatnim przystankiem, podczas którego zawodnicy próbowali pobić dotychczasowe rekordy był Gdańsk. Przez ostatni miesiąc eliminacje odbywały się na terenie 13 największych ośrodków akademickich w Polsce m.in.: na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim czy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Łącznie udział wzięło blisko tysiąc pilotów. Zacięta rywalizacja i mnóstwo zgłoszeń sprawiło, iż trudno było wyłonić zwycięzców, ponieważ walka trwała do ostatnich chwil. Najlepszymi z najlepszych okazali się Maciej Mazur z Bolesławca, który będzie reprezentować nasz kraj w aż dwóch konkurencjach oraz Karol Gut z Tuchowa.

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe zawody w konstruowaniu i rzucaniu papierowymi samolotami. Akademiccy konstruktorzy rywalizowali w trzech różnych dyscyplinach – lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu, mając do dyspozycji jedną kartkę papieru A4.

Trzynaście przystanków eliminacyjnych w Polsce, tony papieru przerobionego na latające maszyny, kreatywność i zacięcie, a także poparcie internautów i jury pomogły wyłonić najlepszych pilotów. W kategorii lot na czas Karol Gut w Krakowie zawiesił swoją jaskółkę w powietrzu aż na 14,22 sekundy, uzyskując najwyższy wynik w kraju oraz drugi na świecie! Lot na dystans należał do Macieja Mazura. Na Politechnice Rzeszowskiej rzucił on samolot na długość 41 metrów, pobijając tym samym swoje dotychczasowe rekordy! Maciek zaskoczył wszystkich, ponieważ oprócz konstruowania daleko latających strzał, potrafi również sprawić, by jego jaskółki wykonywały niesamowite ewolucje. Dzięki temu i odpowiedniej oprawie wizualnej zdobył uznanie sędziów - którzy oceniali najlepsze przeloty ze wszystkich przystanków – i uzyskał pierwsze miejsce w akrobatyce lotu. W składzie jury znaleźli się: Szymon Godziek – jeden z najlepszych europejskich zawodników freestylowych MTB oraz kapitan Jarosław Zimmer – pilot Lot’u, który to sprowadził pierwszego dreamlinera do Polski, a jego staż powietrzny wynosi aż 20 000 godzin.

Światowy finał będzie tym bardziej emocjonujący, za sprawą tak silnej i zmobilizowanej ekipy. Polską reprezentacje uzupełni mistrz świata w akrobatyce lotu Tomasz Chodyra, który do Salzburga jedzie jako obrońca tytułu z 2012 roku. Trzy lata temu Polska reprezentacja drużynowo zajęła 3 miejsce. Czy tym razem uda nam się zdobyć miejsce na podium? Przekonamy się już 8 i 9 maja w salzburskim Hangarze – 7, domu wspaniałej grupy akrobacyjnej - „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa, gdzie odbywają się światowe finały!

Główny partnerem projektu jest LOT Polish Airlines.

Papier pod składanie samolotów dostarczał International Paper.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...