17.05.2014 09:15 0 UM Gdynia, Wejherowo.pl, UM Władysławowo,

Dziś Noc Muzeów! Sprawdź co, gdzie i jak!

Już 17 maja rozpocznie się święto kultury, w trakcie którego każdy znajdzie coś dla siebie. Otwarte do późnych godzin nocnych będą między innymi muzea, galerie oraz centra kultury. Sprawdź jakie atrakcje czekają na ciebie w twoim mieście!


Władysławowo

Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku zaprasza w dniu 17 maja 2014 r. (sobota) o godz. 18:00 na otwarcie nowej wystawy stałej w oddziale „Hallerówka” we Władysławowie przy ul. Morskiej 6, poprzedzające Noc Muzeów w „Hallerówce”.

W jej trakcie, o godzinie 19:00, odbędzie się spotkanie z badaczem kresów – dr Janem Skłodowskim – który przedstawi referat pt. „Legionowym szklakiem Józefa Hallera w Karpatach Wschodnich” (z dziejów II Brygady Legionów Polskich, zwanej Karpacką lub Żelazną)”

Po spotkaniu prezentowany będzie film Ewy Szakalickiej „Błękitny Generał” z 2003 roku, a także film Muzeum Utracone – o zaginionych w trakcie II wojny światowej polskich zabytkach.

Na placu przy muzeum ekwipunek i rzemiosło rycerskie prezentować będzie grupa rekonstrukcyjna „Drużyna Księcia Sambora”.


Rzucewo

Spacer ścieżką łowców fok w Parku Kulturowym Osada Łowców Fok. Początek Nocy Muzeów o godzinie 20:00. Na zakończenie ognisko z własnymi kiełbaskami.


Rumia

Do Rumi zawita jutro wieczorem Noc Muzeów. W Domu Kultury „Janowo” w sobotę 17 maja br. rozpocznie się Janowska Noc Muzeów. Głównym punktem programu będzie wystawa malarstwa Andrzeja Sobieraja pt. „40/60”, ale będzie można także podziwiać Ekspozycję Staroci oraz posłuchać koncertu muzyki szantowej. Początek imprezy o godz. 19 w DK „Janowo” przy ul. Pomorskiej 11.


Wejherowo

Okupowane Wejherowo w obiektywie w Filharmonii Kaszubskiej

Wystawa autorstwa prof. dr hab. Andrzeja Gąsiorowskiego z Muzeum Stuthoff w Sztutowie oraz dr Moniki Tomkiewicz i prokurator Bożeny Włodarczyk z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Na wystawie po raz pierwszy publicznie zostaną zaprezentowane materiały w tematach:

  • „Masowe egzekucje w Lasach Piaśnickich październik – grudzień 1939 r.”
  • „Wejherowska konspiracja w latach 1939-1945”
  • „Niszczenie Kalwarii Wejherowskiej”
  • „Zakład Wychowawczy dla chłopców w Wejherowie (Erziehungshalt Neustadt) w latach 1939 -1943”
  • „Zabójstwo polskich jeńców wojennych na dziedzińcu więzienia w Wejherowie w dniu 10 września 1939 roku”
  • „Zabójstwo Franciszka Alberta Hebla w dniu 9 października 1939 roku w Świecinie powiat Wejherowo”

Noc Muzeów w Filharmonii Kaszubskiej

KINOWA NOC MUZEÓW w Filharmonii Kaszubskiej – kroniki i filmy przedwojenne ul. Sobieskiego 255, godz. 21.00-01.00

  1. Mocny człowiek, reż. Hans Rouc, Polska, 1929 r., zrealizowany w Warszawie (Teatr Ateneum, Dom Prasy Polskiej) i Czersku (ruiny zamku). Film zaginął w czasie II wojny światowej. Odnaleziono go dopiero w 1997 r. w Królewskim Archiwum w Brukseli (Belgia).
  2. Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, reż. Eugen Illes, Niemcy, 1918 r. W roli głównej wystąpiła polska aktorka Pola Negri, dla której film ten stał się początkiem zagranicznej kariery.
  3. Zew morza, reż. Henryk Szaro, Polska, 1927 r. Film Zew morza to najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego, absolwenta słynnej szkoły przy Teatrze Narodowym w Piotrogrodzie.
  4. Dla Ciebie, Polsko, reż. Antoni Bednarczyk, Polska, 1920 r. Twórcą filmu był Antoni Bednarczyk - jeden z pierwszych polskich reżyserów filmowych, a także aktor teatralny, filmowy i radiowy, pedagog, historyk teatru i kolekcjoner teatraliów. To z jego inicjatywy w podwarszawskim Skolimowie powstał Dom Artystów Weteranów Scen Polskich.
  • Nocne zwiedzanie Kalwarii Wejherowskiej z przewodnikiem. Umów się już dzisiaj, zapisy telefoniczne 58 677 70 58

  • Noc w klasztornych podziemiach - zwiedzanie krypt z klasztornym przewodnikiem ul. Reformatów 19, godz. 20.00-23.00

  • Poszukiwanie skarbu z Klubem Miłośników Wejherowa oraz wędrówka po Starówce z mapą z 1811 roku. Spotkanie na Kalwarii Wejherowskiej przy Pałacu Heroda o 22.00.


Noc Muzeów w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na Noc Muzeów 2014, 17 maja w godzinach od 20.00 - 01.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a

W programie: - średniowieczny obóz wędrowny wraz ze strawą (Bractwo Rycerskie spod Nordowej Gwiazdy, Chorągiew Jakuba Wejhera), - nocne zwiedzanie pałacu, w tym wystaw: „Czarownice pomorskie”, „Kaszubska Gdynia”, „Pędzlem haftowane” autorstwa Stanisławy Neubauer (współczesne ujęcie haftu kaszubskiego), „Ekslibrisy w zbiorach Gerarda Labudy”. - 21.30 - prezentacja happeningu pt. „Samosąd” w wykonaniu Teatru Zymk, - 21.45 - „Pokaz Mody Czarownej” - 22.00 - koncert zespołu Fucus - promocja książek: Piotr Schmandt „Noc świętojańska na Kaszubach” Maciej Bakun „Lotnictwo na Ziemi Gdańskiej 1910-1945” połączona z wystawą modeli - siedlisko czarownicy, debiut „muzealnej białej damy” - konkursy: na taniec czarownicy, na taniec diabła - prezentacja multimedialna o sztuce średniowiecza - zioła na okazje wszelakie - promocja kubka z kaszubskimi muzealnymi nutami - 24.00 - odlotowy konkurs na ulubiony sprzęt do latania - czarodziejskie warsztaty dla dzieci i dorosłych

Z tej okazji pracownicy Muzeum wystąpią w strojach czarownic i czarowników! Wstęp na wszystkie imprezy bezpłatny!


Gdynia

Muzeum Miasta Gdyni , ul. Zawiszy Czarnego 1, 17 maja, godziny otwarcia od 19.00 do 00.00, wstęp wolny

Modelowe Miasto - wydarzenie dla dużych oraz małych miłośników miasta i modernistycznej architektury. Podczas 4-godzinych otwartych warsztatów, na specjalnie przygotowanej mapie centrum Gdyni uczestnicy będą mogli poznać lokalizację interesujących budynków; zbudować modele wybranych przykładów modernistycznych kamienic, a niektóre z nich nawet zabrać do domu.

MM Modernizm - to ogromne pole twórczej zabawy. Odwiedzający wystawę będą świadkami ożywienia gdyńskiej historii zaklętej w starej fotografii. Projekt MM jest multimedialną konstrukcją złożoną z wielu warstw. Każda z nich ma swój odrębny charakter, każda swoją inspirację. Twórcy projektu w pierwszej kolejności zaprezentują modernizm, do czego impulsem stało się ich nadmorskie pochodzenie.

Wystawy, które można zwiedzić w trakcie Nocy Muzeów: „Gizela Pierzyńska-Bossak" - wystawa obrazów, gobelinów oraz mebli gdyńskiej artystki. „Leon Barszczewski. XIX-wieczny fotograf i podróżnik" - Leon Barszczewski zorganizował i uczestniczył w ponad dwudziestu wyprawach, nierzadko docierając do miejsc wcześniej nieznanych Europejczykom. Na fotografiach zachował krajobrazy, architekturę oraz sceny z życia codziennego mieszkańców odwiedzanych rejonów.

„Gdynia. Urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem." - wystawa stała Muzeum Miasta Gdyni, która w interaktywny sposób zachęca zwiedzających do poznania niezwykłej historii Gdyni.


Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B, godziny otwarcia 19.00 - 01.00, wstęp bezpłatny - muzeum oraz ORP „Błyskawica". „Muzeum z Marynarką Wojenną"

  • godz. 19.00 - Uroczyste rozpoczęcie Nocy Muzeów - Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej;
  • godz. 19.45 - Rozwiązanie konkursu „Wspomnienia ze służby w Marynarce Wojennej";
  • godz. 20.00 - Początek happeningu „Sztuka broni się sama";
  • godz. 21.00 - Spotkanie z ratownikiem pokładowym chor. Krzysztofem Bileckim z 43. Bazy Lotniczej MW w ramach cyklu „Człowiek z pasją".
  • godz. 22.00 - Koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera".

Gdyńska Galeria Sztuki Współczesnej - "Sztuka broni się sama"

Podczas pokazu w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się prezentacja nowej inicjatywy na kulturalnej mapie miasta związanej z Centrum Kultury w Gdyni. Po prezentacji, galeria zaprosi na autorskie oprowadzania po plenerowej ekspozycji broni i uzbrojenia Muzeum Marynarki Wojennej z zaproszonymi tłumaczami sztuki.

Rozpoczęcie o godzinie 20.00 w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej. Oprowadzania od godziny 20.45 do północy co 45 minut. Zapisy do grup oprowadzanych z tłumaczem bezpośrednio po spotkaniu. W roli tłumaczy wystąpią: Katarzyna Figura, Paweł „Konjo" Konnak, nowy dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń, Paweł „Paulus" Mazur oraz prowadzący Gdyńską Galerię Sztuki Współczesnej Marek Zygmunt.


Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) - Prezentacja albumu „Hollywood PL", wstęp bezpłatny, godzina 19.00

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza odkrywania Ameryki jako spektakularnej, hollywoodzkiej superprodukcji z Polską i Polakami w roli głównej! W przestrzeni ekspozycyjnej InfoBoxu pojawi się wystawa fotografii autorstwa Jacka Laskusa, portretująca polskich aktorów, reżyserów, scenografów, kostiumologów, którzy w fabryce snów znaleźli swoje miejsce. To będzie szansa na odkrycie prawdziwego, polskiego Hollywood! Wystawa towarzyszy prezentacji autorskiego albumu Agnieszki Niezgody i Jacka Laskusa „Hollywood PL". Spotkanie poprowadzi dr Piotr Kurpiewski.

  • Gra miejska, Wielkie kariery wielkich Polaków - nasi tu byli! Skwerek wokół InfoBoxu, godzina 19.00 - 22.00 Kim byli pierwsi polscy osadnicy w Ameryce i dlaczego wciąż o nich głośno? Jaki Polak został ogłoszony honorowym obywatelem USA? Kto zachwycił amerykańską publiczność swoją interpretacją Szekspira? Która Polka podbiła serce Rudolfa Valenino? No i w końcu: kto dał kobiecie nową twarz?

Aby poznać odpowiedzi na te i wiele innych fascynujących pytań, wystarczy podjąć wyzwanie rzucone przez Muzeum Emigracji w Gdyni i dać się wciągnąć w wieczorną grę miejską po gdyńskich zakamarkach. Dla wytrwałych - nagrody!

  • Kino na trawie - "Nieustraszeni Zabójcy Wampirów" (1967), reż. Roman Polański. Skwerek wokół Infoboxu, godzina 21.00

„(...) albo, przepraszam, ale twoje kły tkwią w mojej szyi" Jak Noc Muzeów to i noc z dreszczykiem! Niezwykły seans filmowy na trawie przed InfoBoxem, podczas którego odkryjemy mało znane oblicze wielkiego polskiego reżysera, Romana Polańskiego.


Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, ul. Żwirowa 2c, Gdynia - Chylonia, godziny otwarcia 19.00-1.00, cena biletów - 1zł

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji będzie organizowało wyścigi samochodów zdalnie sterowanych. Start o godzinie o 20.00, kolejne co godzinę do północy. Ponad to, dla amatorów motoryzacji i wyścigów przygotowany zostanie symulator - urządzenie do wirtualnej jazdy zamontowane zostanie we wnętrzu zabytkowego, sportowego pojazdu. Jakiego? To niespodzianka. Wydarzenia w muzeum uatrakcyjni recital pianisty, który zaprezentuje muzyczne standardy.


Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Statek Muzeum „Dar Pomorza" - al. Jana Pawła II, godziny otwarcia 19.00-1.00, cena biletów - 1 zł

Na statku-muzeum „Dar Pomorza" w Gdyni zostanie zaprezentowane w formie pokazów i zadań życie codzienne marynarzy dawnych i współczesnych.

  • Górny pokład: „All hands on deck! - Pobór rekruta do Marynarki Wojennej" w wykonaniu Stowarzyszenia Kompania Kaperska. Podczas trwania pokazów grupa pięciu marynarzy zaprezentuje sceny z życia na okręcie w XIX wieku. W inscenizacji wezmą udział widzowie.
  • Sala II wachty: „Marynarskie sprawności" - zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci będą mogły sprawdzić się w takich zadaniach, jak: slalom stewarda, rzucanie rzutką do koła ratunkowego, cegiełkowanie pokładu, ewakuacja w formie biegu przez przeszkody, zabawa „lewa burta, prawa burta, pokład". Zajęcia zakończą się każdorazowo rozdaniem upominków.

Mini Muzeum w „Bankowcu" ul. 3 Maja 27-31

Tego wieczoru muzeum będzie można odwiedzić cztery razy: o godzinie 19.00, 20.00, 21.00, 22.00. Maksymalna liczba zwiedzających w jednej grupie to 30 osób. Zapisy prowadzi Muzeum Miasta Gdyni pod numerem telefonu 58 662 09 10.


Centrum Designu Gdynia/ PPNT Gdynia, „Behance Portfolio Review - pokaż swoje portfolio", wstęp wolny, godz. 19.00

„Behance Portfolio Review Gdynia" to przede wszystkim możliwość wymiany myśli i doświadczeń w społeczeństwie twórców. Udział w wydarzeniu daje możliwość publicznej prezentacji portfolio oraz zainspirowania się dokonaniami innych projektantów. Podczas ogólnoświatowego wydarzenia odbędzie się ponad 500 spotkań, jedno z nich po raz pierwszy odbędzie się w Gdyni. Zaproszeni goście opowiedzą o swoich projektach, osiągnięciach, a także doświadczeniach jakie zdobyli podczas pracy w sektorze kreatywnym.


Teatr Muzyczny w Gdyni, Plac Grunwaldzki 1, godziny otwarcia 22.30 - 1.00. Bezpłatny udział zagwarantowany jest dla widzów, którzy zakupili bilet na spektakl „Skrzypek na dachu" w dniu 17 maja br. Dla pozostałych osób po zakupie biletu za 1 zł.

Teatr Muzyczny po raz pierwszy będzie uczestnikiem tej wyjątkowej imprezy kulturalnej - będzie można zajrzeć za kulisy, przyjrzeć się dokładnie teatralnej scenografii, gdzie powstaje i gdzie „znika" w trakcie przedstawienia. Zwiedzający zobaczą przestrzenie i miejsca zmodernizowane w ramach dofinansowania z Funduszy Europejskich. Uwieńczeniem nocnej wędrówki teatralnymi korytarzami będzie krótki występ artystyczny na Scenie Kameralnej. Wędrówka po obiekcie odbywać się będzie w grupach.


Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1), godziny otwarcia: 18.00-00.00, wstęp bezpłatny.

Teatr Gdynia Główna i galeria Pęd Sztuki zapraszają na Noc Muzeów. Atrakcją będzie multimedialna wystawa „Zawieszenie", której wernisaż odbędzie się w godzinach 19.00-21.00.

W galerii „Pęd Sztuki" zostaną zaprezentowane prace dziewięciu młodych polskich artystów z różnych części Polski. Każdej z nich będzie towarzyszyła krótka wideo-prezentacja przygotowana przez jej autora. Wystawa odbędzie się równolegle w dwóch przestrzeniach: fizycznej - Galeria Pęd Sztuki i wirtualnej - galeriawdomu.pl.

Wystawa „Zawieszenie" penetruje percepcję czasu, prezentując jego różne ujęcia, subiektywne aranżacje trwania, ulotności, cykliczności. Sama formuła wernisażu pokonując przestrzenne bariery, tworzy oddzielną narrację o czasowości. Artyści: Natalia Bażowska (Katowice), Małgorzata Drohomirecka (Sopot/Londyn), Marcin Kowalik (Kraków), Karolina Matyjaszkowicz (Łódź), Monstfur (Częstochowa), Monika Mysiak (Katowice), Mateusz Rybka (Gdańsk), Piotr Szwabe vel Pisz (Gdynia), Konrad Zduniak (Warszawa).

Wystawa będzie pierwszą publiczną prezentacją prac z kolekcji wirtualnej galerii sztuki Galeriawdomu.pl - start-up'u wchodzącego w skład eInkubatora Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.


Stowarzyszenie Traffic Design. Spotkanie pod budynkiem YMCA przy ul. Żeromskiego w godzinach: 19.30, 22.30. Wstęp bezpłatny

Spacer z przewodnikiem po gdyńskiej galerii murali Traffic Design. Uczestnicy będą mogli obejrzeć realizacje powstałe w Śródmieściu w 2012 i 2013 roku i posłuchać ciekawostek związanych z muralami. Wśród prac, wokół których oprowadzimy naszych gości znajdują się między innymi murale artystów z Włoch, Brazylii, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz słynny „Golfista" zeszłoroczna realizacja Sainera z Etam Cru.


W wybranych instytucjach biorących udział w Nocy Muzeów 2014 w Gdyni będzie można kupić okolicznościowe przypinki (cena 1zł). Po zwiedzaniu i zabawie zapraszamy do restauracji i kawiarni, które w tę noc honorują przypinkę jako znak, że mogą państwo skorzystać ze specjalnych rabatów.

Miejsca honorujące przypinkę:

  • U Muzyk'uff - ul. Derdowskiego 9-11,
  • Chwila/Moment - ul. Świętojańska 30,
  • TRAFIK Jedzenie & Przyjaciele - Skwer Kościuszki 10,
  • Cafe Strych - Plac Kaszubski 7,
  • Śródmieście - Mściwoja 9,
  • Minga - Bulwar Nadmorski im.Feliksa Nowowiejskiego,
  • Cafe Anioł, ul. Kilińskiego 6,
  • Cynamon - Świętojańska 49,
  • Del Mar - Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego,
  • Contrast - Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego.

Gdańsk

Jak co roku Centrum Hewelianum zaprasza na wyjątkową i magiczną noc pod znakiem PODRÓŻY w trzech różnych wymiarach - dookoła świata, w przeszłość oraz do świata nauki!

W ramach PODRÓŻY „DOOKOŁA ŚWIATA” poczuć będzie można POWIEW ORIENTU- pokazy tańca orientalnego, niezwykłe tatuaże czy hinduski makijaż z dekoracją bindi to jedynie część atrakcji. Towarzyszyć im będą pokazy zakładania sari czy warsztaty wiązania turbanu oraz inne niespodzianki. Z kolei SMAK DALEKIEGO WSCHODU będzie można poznać podczas wyjątkowego pokazu połączonego z degustacją - profesjonalny sushi-master na oczach gości przygotuje najbardziej znane przysmaki kuchni japońskiej.

PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ przeniesie natomiast do czasów wielkiej armii Napoleona Bonaparte, gdzie zwiedzimy „od kuchni” obóz żołnierski. Będzie więc można zajrzeć nie tylko do kociołka lub poznać dawne receptury na żołnierską strawę, ale także przejść z nocną wartą przez podziemne korytarze, a nawet zaciągnąć się w szeregi armii przechodząc wojskową musztrę.

Z kolei w ramach PODRÓŻY DO ŚWIATA NAUKI czekają niesamowite i widowiskowe pokazy naukowe. Nieobliczalna fizyka, wybuchowa chemia czy świat zagadek i kodów - to tylko część atrakcji! >Program uzupełnia zwiedzanie 8 interaktywnych i multimedialnych wystaw, w tym trzech premier roku 2014 - „Laboratorium Pana Kleksa”, wystawy „Dokoła Świata” i pracowni „Galeria ruchu”!

  • 19:00-01:00 - POWIEW ORIENTU

  • orientalne show w wykonaniu tancerek - sześć wejść tanecznych,

  • nauka mudr (gesty używane w tańcu bollywood),
  • pokazy i warsztaty, m.in. zakładania sari, składania turbanu, tworzenia girland oraz rangoli,
  • orientalny pokaz mody,
  • malowanie henną i makijaż orientalny z dekoracją bindi (indyjska ozdoba na czoło),
  • konkursy rzucania kokosem, mini-warsztaty taneczne i inne atrakcje.

  • 19:00-00:00 - SMAK DALEKIEGO WSCHODU

  • prezentacja kuchni japońskiej i degustacja sushi,

  • 20:00 23:30 - pokaz live cooking w wykonaniu sushi mastera.
  • 19:00-01:00 - zwiedzanie wystawy interaktywnej „Dookoła Świata”

PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ - OBÓZ WIELKIEJ ARMII CESARZA (czasy napoleońskie)

  • zwiedzanie obozu żołnierzy,
  • pokaz gotowania według oryginalnych, historycznych receptur,
  • opowieści i legendy żołnierskie,
  • udział w nocnej warcie i przejście podziemnymi korytarzami militarnych obiektów (20:00, 21:00, 22:00, 23:00, 00:00),
  • musztra zakończona uzyskaniem dyplomu rekruta armii napoleońskiej.

  • 19:00-01:00 PODROŻ DO ŚWIATA NAUKI

  • zabawa w interaktywnej przestrzeni „Łamigłówki”,

  • nocne zwiedzanie wystaw: „Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk”, „Wehikuł Czasu - Zabawy z historią”, „Hewelianum bez barier”,
  • zwiedzanie wystawy interaktywnej „Energia, Niebo i Słońce”.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk

Przed nami kolejna edycja wielkiego muzealnego zwiedzania nocą, czyli Noc Muzeów 2014. Serdecznie zapraszamy do Oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Z pewnością i tym razem nie zabraknie atrakcji i wrażeń.


Ratusz Głównego Miasta

godziny otwarcia: 19.00-1.00

wstęp: 1 zł

Noc Muzeów będzie okazją, aby obejrzeć zabytkowe wnętrza Ratusza Głównego Miasta w niezwykłej, nocnej scenerii. Udostępnione zostaną reprezentacyjne pomieszczenia pierwszego piętra, wśród których bogactwem wystroju wyróżnia się Wielka Sala Rady (nazywana również Salą Czerwoną), będąca niegdyś miejscem obrad gdańskich rajców. Jej wyposażenie pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniały strop, z centralnie umieszczoną „Apoteozą Gdańska” Izaaka van den Blocka. Pozostałe ratuszowe wnętrza – Sień Główna, Mała Sala Rady, Wielka i Mała Sala Wety, Dolna Kancelaria, Wielki i Mały Krzysztof – także odkryją swoje skrzętnie skrywane tajemnice.


Dwór Artusa

godziny otwarcia: 19.00-1.00

wstęp: 1 zł

Ponieważ Noc Muzeów z racji ogromnej frekwencji jest doskonałą okazją do zaprezentowania Dworu Artusa i zachęcenia zwiedzającego Muzeum do odwiedzenia nas w normalny dzień ekspozycyjny, także tym razem podczas tej uroczystości zostanie zaprezentowana w amerykańskim skrócie historia tego wyjątkowego obiektu. Prezentowane w godzinnych cyklach opowieści dotyczyć będą wielowiekowej historii Dworu Artusa, która jest wciąż żywa, jak sam Dwór. Poznamy genezę, przeszłość, ale także teraźniejszość budowli i mieszczańskich Bractw obecnych w jej wnętrzu od końca XV wieku. Godziny prelekcji: 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30, 00.30 (zwiedzający będą wpuszczani na bieżąco).


Dom Uphagena

godziny otwarcia: 19.00-1.00

wstęp: 1 zł

Noc muzealna 2014 roku poświęcona będzie salonom w osiemnastowiecznym Gdańsku. W trakcie wizyty w muzeum zapraszamy do obejrzenia kamienicy.

Dla każdej z grup przewidywana jest 10-minutowa prelekcja. W jej trakcie goście Muzeum będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądały salony i jak gdańszczanie spędzali w nich czas. Przedstawiona zostanie ewolucja od sali, w której sypiano i zamieszkiwano, do modnego salonu, w którym podejmowano gości przy kawie, herbacie i czekoladzie.

Kolejne tury zwiedzania zaplanowano co pół godziny. Ostatnia o godzinie 00.30

Liczba Gości każdorazowo ograniczona do ok. 35–40 osób.


Muzeum Bursztynu

godziny otwarcia: 19.00-1.00

wstęp: 1 zł

W tym toku Muzeum Bursztynu zaprasza do zwiedzania wspólnie z partnerami: Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej z siedzibą w Bramie Wyżynnej, Galerią „Manufaktura Bursztynu” S&A oraz Garnizonem Gdańsk.

Podczas Nocy Muzeów w Sali Sądowej w Muzeum Bursztynu w godzinach 21.00–22.00, współkuratorka wystawy – dr Aleksandra Pudło – wygłosi wykład „Druga strona tajemnic Zespołu Przedbramia”, natomiast Galeria „Manufaktura Bursztynu” S&A zaaranżuje przestrzeń dziedzińca Muzeum Bursztynu, a zwiedzający będą mogli uczestniczyć w pokazie szlifowania bursztynu i tworzenia prostej biżuterii.

W Bramie Wyżynnej będzie można zobaczyć ekspozycję bursztynowej biżuterii i poznać niektóre z technik jubilerskich. Partnerem Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej, pomagającym przygotować Noc Muzeów, jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Każdy ze zwiedzających, po okazaniu pieczątek potwierdzających pobyt w Muzeum Bursztynu oraz Galerii Manufaktura, otrzyma w Bramie Wyżynnej mały bursztynowy prezent. Przewidziana jest również loteria z cennymi nagrodami. Oprócz bursztynu klamrą łączącą wspólne działania będzie historia. Rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk zabiorą zwiedzających w podróż przez trzy stulecia historii nowożytnego Gdańska – w Muzeum Bursztynu przedstawią inscenizację legendy, przenosząc nas w wiek XVII. Plac między Muzeum a Bramą Wyżynną będzie miejscem musztry gdańskiej Kompanii Obywatelskiej z XVIII w., a w Bramie Wyżynnej zwiedzających powitają XIX-wieczni wartownicy.


Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

godziny otwarcia: 19.00-1.00

wstęp: 1 zł

W Noc Muzeów Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zaprasza do poznania życia codziennego Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Opowiemy i pokażemy poprzez zdjęcia, dokumenty i przedmioty, jak toczyło się życie w Gdańsku przed wybuchem wojny. Zobaczycie Państwo jedno z miejsc, w których rozpoczęła się II wojna światowa, sylwetki obrońców Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1, poznacie przyczyny, etapy i skutki oraz losy broniących go urzędników pocztowych. Będzie to opowieść nie tylko o wojnie, obronie, bohaterstwie, lecz także o patriotyzmie dnia codziennego, o kulturotwórczej roli polskich organizacji religijnych, kulturalnych i sportowych oraz o ideach, które po nich pozostały. Do wspólnego zwiedzania zapraszamy o godzinie: 19:00. 20:00. 21:00, 22:00, 23:00, 24:00. Pomiędzy wskazanymi godzinami Muzeum można zwiedzać je indywidualnie. Zapraszamy!


Wartownia nr 1 na Westerplatte

godziny otwarcia: 19.00-1.00

wstęp: 1 zł

W Wartowni nr 1 na Westerplatte, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, prezentowane będą eksponaty związane z obroną Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Ekspozycja, oprócz przedmiotów dotyczących bezpośrednio czasów drugiej wojny światowej, zawiera również pamiątki po bohaterskich obrońcach z okresu ich powojennego życia.


**Muzeum Zegarów Wieżowych **

godziny otwarcia: 19.00-1.00

wstęp: 1 zł

Podczas Nocy Muzeów możliwe będzie zwiedzanie wystawy stałej zegarów wieżowych, pierwszego na świecie Zegara Pulsarowego Gdańsk 2011 oraz pięćdziesięciodzwonowego carillonu. Zwiedzający będą mogli podziwiać urzekający widok Gdańska z punktu widokowego.


Narodowe Muzeum Morskie

  • Spichlerze na Ołowiance, 80-751 Gdańsk, ul. Ołowianka 9-13

Ceny biletów – 1 zł

  • 19:30-01:00. Arsenał (parter)

"Historia koła". Pokazy zabytków (kół wózków działowych, koła szlifierskiego, żarnowego, bloczków) przeprowadzone przez konserwatorów muzealnych.

  • 19:00-01:00. Sala Słowiańszczyzny (I piętro)

"Plotki z Długiego Pobrzeża - opowiastki straganiarki". Na nabrzeżu przewijało się wielu ludzi, zarówno mieszkańców Gdańska, jak i przybyszów z dalekich stron. Zatrzymaj się i posłuchaj opowieści z najlepszego źródła o ludziach, ich pracy, zwyczajach i ubiorach.

  • 19:00-01:00. Sala Spławu (I piętro)

"Kiedy męża nie ma w domu, czyli opowieści żony flisaka". Kiedy flisak wyruszał na spław do Gdańska, jego żonie nie było łatwo samej w domu. Posłuchajcie opowieści żony flisaka o spławie do Gdańska, o pracy męża na statku wiślanym i o tym jak wyglądało jej życie w czasie jego nieobecności.

  • 19:30, 20:15, 21:00, 21:45, 22:30, 23:15. Sala konferencyjna

"Koleją kaszubską nad morze". Pokaz ruchomej makiety kolejowej. Na każdy pokaz obowiązują specjalne (opracowane w formie starych biletów kolejowych) darmowe wejściówki wydawane w „kasie kolejowej” znajdującej się w holu w Spichlerzach.

  • 19:00-01:00. Sala II RP (II piętro)

"Wspomnień czar, czyli - lata dwudzieste, lata trzydzieste". Opowieść utrzymana w żartobliwym tonie, poświęcona życiu różnych grup społecznych w czasie II Rzeczypospolitej w Gdańsku i Gdyni.

  • 19:00-01:00. Sala edukacyjna (II piętro)

"Od koła do lokomotywy". Prezentacja nawiązująca do rozwoju techniki w dwudziestoleciu międzywojennym, w tym do budowy portu w Gdyni. Pokazy z dziedziny fizyki prezentujące zasady mechaniki zastosowane w maszynach portowych, dźwigach, silnikach.

Pozostałe sale ekspozycyjne parteru, pierwszego i drugiego piętra będą udostępnione do zwiedzania bez dodatkowego programu. Galeria Morska i sala wystaw czasowych zostaną wyłączone ze zwiedzania. Żuraw, 80-835 Gdańsk, ul. Szeroka 67/68 Ceny biletów – 1 zł

  • 19:00-01:00. Samodzielne zwiedzanie średniowiecznego dźwigu portowego. Muzeum Wisły w Tczewie, 83-110 Tczew, ul. 30 Stycznia 4 Uwaga: wstęp bezpłatny

  • 18:00-24:00. Zwiedzanie Muzeum Wisły w Tczewie.

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Wisły w Tczewie przebiegnie pod hasłem "Szlakiem flisackiej braci".

Wystawa "Wisła w dziejach Polski" – rozwiązywanie zadań w formie gry edukacyjnej o zwyczajach flisaków.

Wystawa "Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930" – samodzielne zwiedzanie.

Statek – Muzeum "Dar Pomorza", 81-345 Gdynia, Al. Jana Pawła II

Ceny biletów – 1 zł

  • 19:00-01:00. Zwiedzanie "Daru Pomorza".

  • 19:00-01:00. Górny pokład

"All hands on deck! – Pobór rekruta do Marynarki Wojennej" w wykonaniu Stowarzyszenia Kompania Kaperska. Podczas trwania pokazów grupa pięciu marynarzy zaprezentuje sceny z życia na okręcie w XIX wieku. W inscenizacji wezmą udział widzowie.

  • 19:00-01:00. Sala II wachty.

"Marynarskie sprawności". Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci będą mogły sprawdzić się w takich zadaniach, jak: slalom stewarda, rzucanie rzutką do koła ratunkowego, cegiełkowanie pokładu, ewakuacja w formie biegu przez przeszkody, zabawa "lewa burta, prawa burta, pokład:. Zajęcia zakończą się każdorazowo rozdaniem upominków.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...