25.02.2015 10:42 0

Jastrzębia Góra dawniej

Zdjęcie z lat 1930-1938/fotopolska.eu

Jastrzębia Góra stanowi najbardziej wysuniętą na północ jednostkę osadniczą Polski. Pierwszy dom zbudowano tam po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Do tego momentu teren obecnej miejscowości stanowiły pastwiska.

To właśnie z okresu międzywojennego pochodzi pierwsza wzmianka o Jastrzębiej Górze, której istnienie wiąże się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pierwszy dom zbudowano właśnie w tym okresie. Dawniej znajdowały się tu liczne pastwiska na których wypasano gęsi. Właśnie z tymi zwierzętami związana jest kaszubska nazwa miejscowości - Pilëce.

Grunty na których znajduje się obecnie znany kurort wykupiła tuż po zakończeniu działań wojennych I wojny światowej spółka zarządzana przez Osmołowskiego. Ziemie pochodziły od tutejszego właściciela ziemskiego Hanemanna i rolnika Dettlaffa. Obowiązujące do dziś granice działek i drogi wyznaczyła grupa geodetów. Nazwa miejscowości zaś pochodzi od znajdującej się w okolicach Chłapowa Góry Jastrzębskiej. Niektórzy mieszkańcy uważają, że nazwa wiąże się z jastrzębiami, które zamieszkują pobliskie nieużytki rolne.

Jastrzębia Góra stała się wówczas miejscem wakacyjnych spotkań elity pochodzącej z Warszawy. Miejscowość żartobliwie nazywano nawet Nową Warszawą. Wypoczywał tu Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki czy Edward Rydz-Śmigły. Rozwój miejscowości zapewniło wybudowanie drogi do Władysławowa.

Prawa wsi uzyskała w 1963 roku, natomiast 12 lat później przyłączono ją do Władysławowa. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku kolejny raz zmieni się jej status.

Jastrzębia Góra w całej Polsce znana jest głównie z wysokiego i stromego klifu. Dawniej funkcjonowała tu nawet wieża wyciągowa o nazwie Światowid. To właśnie w Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej wysunięty punkt Polski, czyli Gwiazda Północy.

Willa Vesta/fotopolska.eu

Plaża w 1936 rok/fotopolska.eu

Wyciąg z plaży Fot.: NN. Pocztówka wydawnictwa RUCH/fotopolska.eu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...