Gaba Kulka

Koncerty, Wejherowo

Data 16.04.2015 19:00
Miejsce Filharmonia Kaszubska
Adres ul. Sobieskiego 255
Miejscowość Wejherowo
Bilety 40 zł. normalny, 35 zł. ulgowy

Styl, który prezentuje Gaba Kulka to połączenie jazzu, rocka, poezji śpiewanej oraz brzmień musicalowych i teatralnych. Sama wokalistka nazywa swoją muzykę progresywnym popem. We wszystkich utworach wykorzystywany jest fortepian. W swojej twórczości inspiruje się głównie muzyką Kate Bush oraz Tori Amos i do tych wykonawczyń jest często porównywana.

Pierwszym, oficjalnie wydanym albumem Gaby był Out (2006), jednak dopiero Hat, Rabbit (2009), nagrany z zespołem i wyprodukowany wspólnie z Marcinem Borsem, przedstawił jej muzykę szerszej publiczności. Gaba nawiązała współpracę z Mystic Production, a album zyskał status złotej płyty kilka miesięcy po premierze.

[IMG_l]2[/IMG_l]

Od tamtej pory Gaba regularnie prezentuje kolejne odsłony swojej muzycznej działalności. Jeszcze w 2009 roku miała miejsce kolejna premiera - albumu Sleepwalk nagranego z muzykiem sceny ambientowej, Konradem Kuczem, jako Kucz/Kulka. Gaba skomponowała melodie i napisała teksty, a "Sleepwalk" przypieczętował jej reputację jako artystki eklektycznej i ambitnej.

Współpracuje również z innymi muzykami często i chętnie.

W 2010 roku pełniła obowiązki wokalistki w formacji Młynarski Plays Młynarski, na płycie Rebeka nie zejdzie dziś na kolację, poświęconej Wojciechowi, nagranej przez jego syna Jana. W 2011 ukazał się album Baaba Kulka, ukoronowanie dotychczasowej współpracy Gaby z formacją Baaba, zawierający ich autorskie i bardzo niekonwencjonalne covery Iron Maiden. Płyta i dvd koncertowe dokumentujące to przedsięwzięcie ukazały się także poza granicami Polski, a premierę albumu zespół uczcił rozgrywając mecz towarzyski Baaba Kulka kontra Dziennikarze. W 2013 roku ukazała się kontynuacja ich wspólnych działań - bigbitowa EPka Baaba, Gabriela i Michał "Piastelsi" , zawierająca odkurzone wersje nagrań kapel zakładowych ze składanki "Rytmy Metalowców", przebój Zbigniewa Wodeckiego i piosenkę zespołu Dzikusy.

Z kolei album The Saintbox (2012) to wynik współpracy z kompozytorem i basistą Olem Walickim i artystą video Maćkiem Szupicą. The Saintbox narodził się ponad rok wcześniej, jako spektakl audio-wizualny inspirowany zjawiskami sacrum i rytuału. Płyta - nagrana z Maciem Morettim i Gdańsk Philharmonic Brass, zawierająca teksty Gaby zaśpiewane w czterech językach - została uznana przez krytyków za najbardziej dojrzały i ambitny z dotychczasowych projektów w których artystka wzięła udział.

Rok 2013 przyniósł oficjalne zakończenie tematu "Hat, Rabbit" w koncertowej działalności Gaby - w lutym i marcu tego roku zagrała trasę "Bye, Rabbit" i zarejestrowała album Wersje (2013) nagrany na żywo, ale wyprodukowany w charakterze płyty studyjnej album, zawierający nowe interpretacje jej utworów (głównie z solowej płyty Out, ale i spoza oficjalnej dyskografii) i wybranych coverów. "Wersje" ukazują owoce dotychczasowej pracy Gaby z jej zespołem - w tym samym składzie, z Robertem Raszem na perkusji, Wojtkiem Traczykiem na basie oraz Wacławem Zimplem na klarnetach, jesienią zaprezentowali na koncertach "Wersje Tour" premierowy materiał, który trafi na płytę autorską w 2014 roku!

[IMG]3[/IMG]

Ponadto Gaba pojawiała się gościnnie jako wokalistka, a czasem autorka tekstów, na płytach Levity, Czesław Śpiewa, Reni Jusis, Karimski Club, Baaba (piosenkę z jej udziałem remiksowali Greg Saunier z Deerhoof i Max Tundra) oraz Smolika (utwór z jej tekstem śpiewa Emmanuelle Seigner). We współpracy z producentem Marcinem Borsem skomponowała i nagrała chórki na płytę Maryli Rodowicz do słów Agnieszki Osieckiej (Buty 2) w 2012 roku napisała również tekst i zaśpiewała jedną z piosenek na płycie zespołu Hey (Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan). Od roku 2009, Gaba Kulka zagrała kilkaset koncertów w całej Polsce.

Śpiewała piosenki Czesława Niemena w Sopocie, Serge'a Gainsbourga w Operze Narodowej, i Madonny na Chłodnej 25.

Otwierała koncerty Amandy Palmer, Hanne Hukkelberg i Suzanne Vega, pojawiała się także na scenie obok takich muzyków jak Jason Webley, Marcus Miller, Mitch&Mitch i Leszek Możdżer. Występowała też między innymi w Londynie, Berlinie, Kolonii, Frankfurcie, Pradze, Oslo i Tajpej.