#IDIOCIZNOWUWOJNA ponownie w Fabryce Kultura!

Filmy, Reda

Data 21.02.2015 18:00
Miejsce Miejski Dom Kultury
Adres ul. Łąkowa 59A
Miejscowość Reda
Bilety Wstęp wolny

Zapraszamy tych co jeszcze nie widzieli i tych co już widzieli, a chcieliby zobaczyć jeszcze raz spektakl w reżyserii Sławka Podwojskiego "#IDIOCIZNOWUWOJNA"!

Spektakl pt. #Idiociznowuwojna jest sztuką teatralną opartą na pierwszej wersji Kartoteki Tadeusza Różewicza z roku 1960. Podejście do oryginalnego tekstu jest jednak bardzo swobodne. Doszukujemy się w ponad pięćdziesięcioletnim tekście aktualności. Czynimy to na dwóch płaszczyznach: ingerując w porządek tekstu oraz formę.

Jest wiele cech wspólnych z klasyczną interpretacją tekstu. Nasz Bohater m.in. podobnie jak sugerował to Różewicz często przestaje być bohaterem opowiadania i zastępują go inni ludzie. Oprócz „rozbitego” Bohatera, mamy też wspólne elementy jego życiorysu. Sytuacja sceniczna jest również podobna. Ale tylko podobna.

W naszej interpretacji musieliśmy uwzględnić kilka faktów. Czasy są inne. Tempo życia i jego rytm również uległy zmianie. Komunikacja międzyludzka jest zupełnie innym pojęciem niż była pół wieku temu. Inaczej się zachowujemy, inaczej mieszkamy, inaczej rozmawiamy, a nawet inaczej na siebie patrzymy. Inaczej czytamy jak i zupełnie co innego czytamy. Inne rzeczy pamiętamy. To wszystko spowodowało, że musieliśmy „lekko” wpłynąć na tekst klasyczny i odcisnąć na nim swój ślad.

Uwspółcześnianie rozpoczęliśmy od odnalezienia w tekście hasła przewodniego. Zdania, które ujawniać miało ponadczasową aktualność tego utworu. Znaleźliśmy kilka. Jednak nasz wybór padł na zdanie: Idioci, znowu wojna! Tak, to jest klucz do naszego spektaklu.

[img]2[/img]

Informacje:

Reżyseria: Sławek Podwojski

Aktorzy pierwszoplanowi: Agata Frańczak, Anna Kososka, Gracjana Kunikowska, Piotr Bulman, Paweł Zieliński.

FABRYKA KULTURY, ul. Łąkowa 59 A.

Relacja z premiery wraz z galerią zdjęć TUTAJ