William Basinski

Koncerty, Gdańsk

Data 19.11.2014 20:00
Miejsce Kolonia Artystów
Adres pl.Solidarności 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 30 zł, 505-391-891

Kolonia Artystów przy współpracy z Europejskim Centrum Solidarności zapraszają na wyjątkowy koncert Williama Basinskiego.

Bilety: 30 pln w sprzedaży w dniach 17-18.11.2014 w godzinach 17.00 - 20.00 w Kolonii Artystów ul. Miszewskiego 18, W dniu koncertu - ECS - na godzinę przed koncertem. Ilość biletów ograniczona.

William Basinski - amerykański twórca, muzyk i kompozytor, jeden z najwybitniejszych twórców nurtu ambient, od ćwierćwiecza współtwórca nowojorskiej sceny awangardowej. Współpracował m.in. z Diamandą Galas i Antony & The Johnsons, nagrał setki muzycznych ścieżek filmowych. Gra na klarnecie i saksofonie, obsługuje także projekcje wideo. Swoje doświadczenia z muzyką zaczął pod koniec lat 70., nagrywając na taśmę i zapętlając odnalezione fragmenty muzyki, jednak jego pierwsze wydawnictwo ukazało się dopiero w 1998 roku.

Najbardziej znany jest ze swojej serii The Disintegration Loops I-IV (wydawanej pomiędzy 2002 a 2003 rokiem), w której nagrywał cyfrowo zapętlone na taśmie magnetycznej fragmenty muzyki z lat 80. Nagrane fragmenty z każda pętlą trzeszczały coraz bardziej i zanikały (ze starości), co dawało im melancholijny charakter. Fragmenty TDL sam Basinski łączył ze zdjęciami upadających wież World Trade Center, ponieważ 11 września 2001 roku słuchał on z przyjaciółmi ukończonych płyt na tarasie swego domu. Nagrania zostały tez później wykorzystane przez liczne telewizje jako tło muzyczne do upadających wież WTC.

Organizator: Kolonia Artystów Partner: Europejskie Centrum Solidarności Patronat medialny: Nowe Idzie od Morza, Trojmiasto.pl, Konkubinat Kultury, Magazyn M/I, Portal Trzecia Fala.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.