Koncert muzyki Andrzeja Panufnika

Koncerty, Gdańsk

Data 06.11.2014 19:00
Miejsce Akademia Muzyczna
Adres ul. Łąkowa 1-2
Miejscowość Gdańsk
Bilety Wstęp wolny

W związku z Rokiem Andrzeja Panufnika Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku postanowiła uczcić pamięć kompozytora w setną rocznicę jego urodzin, nagrywając płytę pt. Andrzej Panufnik: Concertos. Uczelnia organizuje także koncert, który będzie stanowił poniekąd inaugurację tegorocznej sesji nagraniowej. Podczas koncertu wystąpią skrzypek Robert Kabara, wiolonczelista Roman Jabłoński i pianista Bogdan Czapiewski, soliści cenieni nie tylko w Polsce, ale również na świecie oraz Orkiestra Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta.

Na fali sukcesu: Nagroda Akademii Fonograficznej Fryderyk 2014 w kategorii "Album Roku: muzyka symfoniczna i koncertująca" za płytę Wojciech Kilar "Angelus, Exodus, Victoria" (DUX) nagraną przez Orkiestrę Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w kwietniu 2013 r. wraz z akademickimi chórami oraz sopranistką Anną Fabrello pod dyr. Zygmunta Rycherta

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki zaprasza na:

Koncert muzyki Andrzeja Panufnika

Wykonawcy:

Soliści: Robert Kabara - skrzypce Roman Jabłoński - wiolonczela Bogdan Czapiewski - fortepian

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku Zygmunt Rychert - dyrygent

Program: Koncert skrzypcowy Koncert wiolonczelowy Koncert fortepianowy

Zygmunt Rychert urodził się 2 V 1947 r. w Gdańsku. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w czwartym roku życia od nauki gry na skrzypcach. Już jako uczeń był etatowym organistą w gdańskich kościołach. Studiował dyrygenturę w PWSM w Poznaniu u prof. W. Krzemieńskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1971 roku) oraz kompozycję pod kierunkiem Floriana Dąbrowskiego. Uzyskał wiele nagród na konkursach kompozytorskich i dyrygenckich (jeszcze jako student i najmłodszy uczestnik został laureatem I Konkursu Dyrygenckiego w Katowicach w 1970 roku). Po studiach, jako stypendysta MKS w 1971 roku otrzymał roczne stypendium, aby pełnić funkcję dyrygenta-asystenta w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1971-1972). Funkcję tę pełnił także później do 1974 roku, już jako etatowy pracownik Filharmonii Narodowej. W 1974 roku założył orkiestrę Filharmonii Bałtyckiej, którą jako szef artystyczny prowadził do roku 1981. Przez szereg lat był dyrektorem artystycznym oper w Bydgoszczy i Gdańsku. Przygotował kilka premier operowych, operetkowych i baletowych (Otello, Carmen, Cyrulik Sewilski, Flis, Verbum nobile, Pan Twardowski, Ptasznik z Tyrolu i inne). Współpracował ze wszystkimi filharmoniami i orkiestrami radiowymi w Polsce. Jako dyrygent koncertował niemal w całej Europie - od Islandii, Hiszpanii i Malty po Rosję i Ukrainę, koncertował także w Japonii, Chinach, na Bliskim Wschodzie oraz w 17 stanach USA z takimi światowymi solistami jak: I. Ojstrach, D. Rostropowicz, K. Zimermann, K. A. Kulka, P. Badura-Skoda, N. Yepes, P. Paleczny, J. Olejniczak, W. Malicki i wieloma innymi. W swym repertuarze posiada dzieła od kameralnych po Symfonię Tysiąca G. Mahlera, którą prowadził kilkakrotnie w 850 osobowym międzynarodowym składzie, a nawet utwory wykonane z udziałem 3000 muzyków i śpiewaków podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku. Dokonał wielu nagrań płytowych z różnymi orkiestrami oraz dla Polskiego Radia i Telewizji. Zrekonstruował, całkowicie zinstrumentował na orkiestrę i prawykonał następujące utwory zachowane przez kompozytorów w szkicach: L. Różycki - Koncert skrzypcowy (nagrał go z E. Nowicką archiwalnie w Katowicach z NOSPR i TV), I. Paderewski - Koncert skrzypcowy, Liszt-Chopin-Czerny-Thalberg-Pixis-Herz - Hexameron, T. Kościuszko - 2 Polonezy. Posiada kilka odznaczeń i medali, m.in. Złoty Krzyż Zasługi (przyznany dwukrotnie). W ramach działalności pedagogicznej prowadzi klasy dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Funkcję dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku pełni od roku 2009.

Robert Kabara od grudnia 2013 współpracuje ze Śląską Orkiestrą Kameralną w Katowicach jako I dyrygent. Swoje doświadczenia wyniósł z wieloletniej pracy z takimi orkiestrami, jak m.in.: Sinfonia Varsovia, jak również pełniąc rolę pierwszego koncertmistrza stworzonej przez Krystiana Zimermana Polish Festival Orchestra, z którą odbył światowe tournée po dwóch kontynentach dla uczczenia 150. rocznicy śmierci F. Chopina. Został także wybrany przez włodarzy Krakowa jako polski reprezentant w World Orchestra for Peace - wieloetnicznej i wielowyznaniowej grupy najwybitniejszych muzyków z ponad 70 wiodących orkiestr z 40 krajów świata. Jest twórcą orkiestry Sinfonietta Cracovia, której wizerunek i brzmienie tworzył przez ponad 20 lat, pełniąc funkcję dyrektora, koncertmistrza, solisty i dyrygenta. Wykreował dziesiątki projektów koncertowych, a także autorskich cykli. Współpracował z czołowymi postaciami polskiej dyrygentury, jak m. in. J. Maksymiuk, K. Penderecki, A. Wit oraz gośćmi ze światowej sceny, jak m. in. J. Axelrode, G. Chmura, L. Foster. Jest wirtuozem skrzypiec, utytułowanym w wielu międzynarodowych konkursach m. in.: III nagroda podczas IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, I nagroda w Australia BIcentennial w Adelajdzie i zdobywcą nagrody specjalnej w Konkursie im. Zino Francescatiego w Marsylii. W 2012 roku rozpoczął działalność estradową jako dyrygent, koncertując z wieloma orkiestrami i solistami tej miary co Heinz Holliger i Maxim Vengerov, a także Aleną Baevą, czy Janem Lisieckim. Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, a także jurorem międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Otrzymał zaproszenie Towarzystwa im. H. Wieniawskiego, aby w 2016 roku pełnić zaszczytną funkcję jurora XV edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Ma w dorobku liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne, wśród których wyróżnione zostały nagrodą Fryderyka '98 Pory roku Vivaldiego /DUX/, a Diapason d'Or we Francji otrzymało jego nagranie dla holenderskiej firmy Channel Classics I Koncertu skrzypcowego K. Pendereckiego z Sinfoniettą Cracovia pod batutą kompozytora. Dla francuskiej firmy Arion zarejestrował monograficzną płytę z utworami Witolda Lutosławskiego, a także Andrzeja Panufnika /DUX/.

Roman Jabłoński urodził się w Gdańsku w znanej rodzinie muzycznej. Jego ojciec był kompozytorem. Studiował w Konserwatorium Moskiewskim i na Yale University of Music w USA. W 1972 r. otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Dallas. Nagroda ta otworzyła mu drogę do błyskotliwej kariery. Cztery lata później debiutował w słynnej Carnegie Hall. Od tej pory koncertuje z najlepszymi orkiestrami świata, takimi jak: Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, Jerusalem Symphony Orchestra, Scottish National Philharmonia, RAI Roma, Santa Cecilia di Roma, Cleveland Orchestra, ZDF Köln, BBC Orchestras. Występował z wielkim powodzeniem na festiwalach muzycznych w Antwerpii, Edynburgu, Toronto, Rzymie i Lizbonie. Ma w swoim dorobku wiele nagrań płytowych i radiowych dokonanych w kraju i za granicą. Od kilku lat prowadzi klasę wiolonczeli w Konserwatorium w San Sebastian w Hiszpanii oraz klasy mistrzowskie na znanych uczelniach muzycznych: Royal Academy of Music w Manchesterze, Akademie für Kunst w Berlinie, Yale University of Music. Można go także spotkać na licznych kursach muzycznych (w Norfolk w USA, Perth w Australii, Rheinsberg w Niemczech, Głuchołazach w Polsce, San Sebastian w Hiszpanii). Roman Jabłoński był ulubionym odtwórcą słynnego koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego. Z tym wielkim kompozytorem objechał niemal cały świat, wykonując jego wybitne dzieło na koncertach i dokonując wielu nagrań płytowych i radiowych. Przyczynił się w ten sposób do wpisania koncertu w poczet najwybitniejszych utworów XX wieku.

Bogdan Czapiewski urodził się w 1949 roku w Gdyni. Studiował na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem Zbigniewa Śliwińskiego, później w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Swoją edukację artystyczną kontynuował na Indiana University School of Music w Bloomington. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: Ferrucio Busoni Competition w Bolzano (1975), Viana da Motta Competition w Lizbonie (1975) i Montreal Music Competition (1976). W 1987 został nagrodzony Grand Prix du Disque Liszt podczas International Record Competition w Budapeszcie. Występował w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych w salach koncertowych St. Petersburg's Philharmonic Hall, Palais de Beaux Arts w Brukseli, Tonhalle w Zurychu, Salle Gaveau w Paryżu, the National Philharmonic Hall w Budapeszcie i Tivoli Concert Hall w Kopenhadze. Jest profesorem zwyczajnym w Katedrze Fortepianu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Miejsce: Sala Koncertowa (budynek żółty) Akademii Muzycznej w Gdańsku

Znajdź nas na facebooku: www.facebook.com/amuz.gdansk