Luxtorpeda kolejny raz w Uchu

Koncerty, Gdynia

Data 28.10.2014 20:00
Miejsce Ucho
Miejscowość Gdynia
Bilety BILETY: 35 zł (przedsprzedaż) / 38 zł (Eventim) / 42 zł (w dniu koncertu)

Zespół Luxtorpeda powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha – gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3, a także perkusistę Tomasza Krzyżaniaka (Turbo, Armia). W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel – raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec.

Debiutancki album zatytułowany „Luxtorpeda” ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i w muzycznej, Litza i spółka są absolutnie bezkompromisowi. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów „Niezalogowany”, „Autystyczny” i „Za wolność”.

Grupa dała się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz w trakcie 17. edycji Przystanku Woodstock 2011, a utwór „Autystyczny” wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, m.in. w radiowej Trójce, Esce Rock i Antyradiu. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku Luxtorpeda uplasowała się w ścisłej czołówce, niejednokrotnie zajmując 1. miejsce, chociażby wśród czytelników pism „Metal Hammer” i „Teraz Rock”, gdzie została uznana za najlepszy zespół roku. Luxtorpeda otrzymała również 4 nominacje do nagrody „Fryderyk” za 2011 rok, otrzymując statuetkę w kategorii Najlepsza Płyta Rockowa.

W maju 2012 roku ukazała się druga płyta Luxtorpedy zatytułowana „Robaki”. Tak samo jak pierwsza, szybko zdobyła status Złotej Płyty. Drugi krążek promują teledyski do utworów „Hymn” i „Wilki dwa” – ten drugi zagościł na liście Trójki PR, 6 tygodni z rzędu, zajmując pierwszą pozycję, a w ogólnym rozrachunku – był dziesięciokrotnie na pierwszym miejscu w ogólnym rozrachunku. Rok 2012 przyniósł Luxtorpedzie występy na największych festiwalach w Polsce, u boku takich wykonawców jak Slayer, Metallica czy Machine Head, POD, Motorhead, Limp Bizkit, Sabbaton itp. Zespół otrzymał również Złotego Bączka – nagrodę publiczności największego z festiwali – Przystanku Woodstock. W roku 2013 Luxtorpeda otrzymała trzy nominacje do nagrody Fryderyki 2012 i po raz kolejny została doceniony w wielu rankingach, między innymi „Teraz Rock” i „Metal Hammer”.

Skład:

  • Tomasz „Krzyżyk” Krzyżaniak – perkusja, głos
  • Krzysztof „Kmieta” Kmiecik – gitara basowa, głos
  • Przemysław „Hans” Frencel – głos
  • Robert „Litza” Friedrich – głos, gitara
  • Robert „Drężmak” Drężek – gitara, głos

http://luxtorpeda.net/

www.facebook.com/LUXTORPEDA