Zwiedzaj Gdańsk alternatywnie

Kultura, Gdańsk

Data 17.06.2014 00:00-30.08.2014 00:00
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Aż osiem alternatywnych tras do zwiedzenia Gdańska proponuje w tym roku mieszkańcom i turystom Instytut Kultury Miejskiej. Do znanych już spacerów po Zaspie i Biskupiej Górce prowadzonych przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki oraz Stoczni Gdańskiej, po której szlakiem kobiet oprowadza grupa społeczna Metropolitanka, dołączają trzy kolejne dzielnice - Dolne Miasto (Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki wraz z Opowiadaczami Historii) oraz Główne i Stare Miasto (Metropolitanka). Bezpłatne spacery ruszają już 16 czerwca i potrwają do końca sierpnia.

Od tego lata doszły też dwie nowe trasy przygotowane przez grupę Metropolitanka - po Starym i Głównym Mieście. Poświęcone są gdańskim prekursorkom i działaczkom polonijnym. Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają na nich historię dwudziestu dziewięciu kobiet zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta: Wandy Czyżewskiej - założycielki tajnej szkoły polskiej, działaczki gdańskiego Towarzystwa Polek - pierwszej organizacji kobiecej w Gdańsku, Hanny Żelewskiej - założycielki Polskiej Misji Dworcowej, której wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym ze wsi do miasta znaleźć pracę i schronienie, pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, reformatorki damskiego ubioru - Klary Stryjowskiej - Beadaker, pilotki i sędziny żużlowej - Ireny Nadolnej - Szatyłowskiej i wielu innych, ważnych dla Gdańska kobiet, których historie życia są warte pamięci. Więcej o trasach i projekcie Metropolitanka można poczytać na: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/, a na spacery po Starym i Głównym mieście zapraszamy dwa razy w tygodniu - w środy i piątki.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zabiorą nas do trzech dzielnic - na Zaspę, Biskupią Górkę i Dolne Miasto. Na Zaspie, jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych, zwiedzimy liczącą 45 prac, najstarszą (i pewnie najwyższą) zintegrowaną galerię murali. Podczas wycieczki szlakiem zaspiańskich wielkoformatowych dzieł, Lokalni Przewodnicy opowiadają historię osiedla, przybliżają jego architekturę i założenia urbanistyczne oraz mówią o pracach i twórczości artystów znajdujących się w kolekcji murali. Szczególnie polecamy spacery podczas tegorocznej, szóstej edycji Festiwalu Monumental Art (30.06-11.07.2014), kiedy na rusztowaniach spotkać będzie można artystów z Argentyny, Hiszpanii, Japonii, Włoch i Polski malujących nowe realizacje. Oprowadzanie po muralach z przewodnikiem lub przewodniczką odbywać się będzie trzy - cztery razy w tygodniu. Kolekcję Malarstwa Monumentalnego można też zwiedzać samodzielnie - za pomocą mapek dostępnych w Instytucie Kultury Miejskiej i Klubie Plama GAK oraz za pomocą listy murali w aplikacji Foursquare: http://4sq.com/1oN5jPU. O kolekcji murali na Zaspie oraz działaniach z nią związanych (Gdańskiej Szkole Muralu, Festiwalu Monumental Art oraz Lokalnych Przewodnikach i Przewodniczkach) można poczytać na stronie: www.muralegdanskzaspa.pl.

Biskupia Górka to dzielnica, w której spacerując brukowanymi uliczkami, wśród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć klimat przedwojennego Gdańska. Na murach znajdziemy napisy w języku niemieckim, a w zaułkach, na podwórkach i klatkach schodowych czas jakby się zatrzymał. Od Lokalnych Przewodników usłyszymy o skomplikowanej historii Gdańska, niezwykłych postaciach i legendach związanych z Biskupią Górką, a także znajdziemy takie miejsce, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama na Gdańsk. Warto zajrzeć, w to miejsce położone w centrum Gdańska, a jednocześnie tak różne od obowiązkowych miejsc na turystycznym szlaku. Na zwiedzanie Biskupiej Górki zapraszamy trzy razy w tygodniu.

Właśnie kończy się cykl wykładów, spacerów i spotkań przygotowujących do pełnienia roli Lokalnego przewodnika po leżącej nieopodal centrum miasta dzielnicy z bogatą historią, architekturą oraz dziedzictwem przyrodniczym - Dolnym Mieście. Podczas spacerów, które rozpoczną się w lipcu (trzy wycieczki tygodniowo), usłyszymy opowieści o codziennym życiu na Dolnym Mieście przed i po II Wojnie Światowej, fortyfikacjach, o nieczynnej już zajezdni tramwajowej czy nieodkrytych formach i stylach architektonicznych budynków Dolnego Miasta. A przede wszystkim - historie mieszkańców zebrane przez Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta.

Na wszystkie spacery obowiązują zapisy w Punkcie Informacji Kulturalnej, ul. Długi Targ 39/40, pon-pt, godz. 10.00 - 18.00; sb - nd, godz. 12.00 - 16.00 lub e-mail: [email protected], tel. 58 301 2016. Wszystkie spacery są bezpłatne!

[IMG_R]2[/IMG_R]

Po Stoczni Gdańskiej, trasami jej pracownic, działaczek Solidarności oraz artystek związanych ze Stocznią, oprowadzają już trzeci rok członkinie grupy społecznej Metropolitanka działającej przy IKM. Podczas spacerów przedstawiają kobiety, które odegrały kluczowe role w czasie sierpniowego strajku 1980: Annę Walentynowicz, Alinę Pienkowską, Henrykę Krzywonos, Joannę Dudę-Gwiazdę i Marylę Płońską oraz pracownice, które wraz z kolegami budowały statki i tworzyły potęgę stoczni. Spacery po Stoczni Gdańskiej odbywają się raz w tygodniu.

[IMG_R]3[/IMG_R]