„MORZE LEGO” NAD BAŁTYKIEM!

Kultura,

Data 25.06.2014 00:00-31.08.2014 00:00
Miejsce Swarzewo

Przez całe wakacje na nadmorskich turystów czeka jedyna w swoim rodzaju atrakcja. W Swarzewie koło Władysławowa można podziwiać kilkaset wyjątkowych konstrukcji z klocków LEGO®, które składają się na wystawę pt. „Morze klocków”. Stworzone z ponad miliona elementów budowle to dzieło polskich dorosłych fanów LEGO tzw. AFOLS-ów (Adult Fans of LEGO). Ekspozycję uruchomioną z okazji Dnia Dziecka w Muzeum Kocham Bałtyk będzie można oglądać do 31 sierpnia.

Prezentowane na kilkuset metrach kwadratowych konstrukcje to w pełni autorskie projekty klockowych pasjonatów. - Z klocków LEGO® można zbudować wszystko - liczy się tylko pomysł i wyobraźnia. Imponująca i niebywale kreatywna wystawa „Morze klocków” jest tego namacalnym dowodem. Nadmorskie miasteczko z restauracjami, lodziarniami, plażą, opalającymi się wczasowiczami i pływającymi surferami czy gigantyczne zwierzęta np. skorpiony, ważki czy pająki to tylko niektóre z oryginalnych budowli stworzonych przez autorów ekspozycji - mówi Katarzyna Śmietanka, Associate Marketing Manager w LEGO Polska. I dodaje: Pomysłodawcami i twórcami wystawy „Morze klocków” są członkowie stowarzyszenia ZBUDUJMY.TO, skupiającego tzw. AFOLS’ów, czyli dorosłych miłośników LEGO. Łącznie z pasjonatami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu LUGPOL, polskim oddziale międzynarodowej sieci LUGNET, tworzą już 1.250-osobową społeczność, która z roku na rok systematycznie się powiększa.

Dla adeptów klockowej pasji nie ma rzeczy niemożliwych. Zwiedzający wystawę w Swarzewie zobaczą m.in. kilkumetrowy lunapark z kręcącymi karuzelami, miasteczko westernowe, terminal kontenerowy czy makietę kolejową z jeżdżącymi po niej pociągami. Kreatywni budowniczowie nie zapomnieli też o akcentach morskich i militarnych - skonstruowali m.in. model ORP Błyskawica czy ORP Burza, dziesiątki modeli czołgów i samolotów, a nawet makietę bitwy pancernej „Wrzesień 1939” i niesamowite statki kosmiczne. Wśród pieczołowicie przygotowanych eksponatów znalazły się także takie perełki, jak: skate-park, galeria sztuki, organy kościelne czy piękna kopenhaska kamienica. Dodatkową atrakcją wystawy jest największy na świecie ludzik LEGO - marynarz mierzący prawie 5 metrów wysokości! Wita wszystkich zwiedzających już przed budynkiem Muzeum Kocham Bałtyk, gdzie zorganizowano ekspozycję. W dniu jej otwarcia przeleciał helikopterem nad polskim morzem z lotniska w Jastarni wzdłuż Zatoki aż do Gdyni i Sopotu.

Wystawa „Morze klocków” - Muzeum Kocham Bałtyk w Swarzewie koło Władysławowa:

  • w czerwcu od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.00, w weekendy w godz. 10-20.00,
  • w lipcu i sierpniu od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-21.00.

Cena biletów: 5 zł - dzieci do lat 10, 15 zł - pozostali zwiedzający. Więcej informacji:

  • www.morzeklockow.pl
  • www.lego.com

Kontakt: Agencja PIAR+, Joanna Owsianko, tel. 502 126 043, e-mail: [email protected]

KLOCKI LEGO

Klocki LEGO to jedyna w swoim rodzaju zabawa - daje dzieciom nie tylko codzienną lekcję rozwijania wyobraźni i radość tworzenia, ale i satysfakcję z wykonanego zadania, dzięki czemu umacnia wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Budowanie i przebudowywanie modeli pobudza inwencję i kreatywność, wzmacnia sprawność manualną, kształtuje logiczne myślenie, uczy wytrwałości i dążenia do celu. Zabawa klockami LEGO to także propozycja dla rodziców na twórcze spędzanie wolnego czasu ze swoimi pociechami. Świat LEGO jest kolorowy i inspirujący - można zabrać rodziców na rejs motorówką po jeziorze, gdzie tym jeziorem będzie zwykły niebieski klocek lub zasadzić drzewo, na którym będą rosły czerwone klocki jako jabłka i żółte jako cytryny. Świat LEGO to przygody na wyspie piratów, galaktyczna podróż statkiem kosmicznym, spotkanie z dinozaurami lub zabawa w dom.

FIRMA LEGO

Firma LEGO powstała w 1932 roku w małym miasteczku Billund w Danii. Założycielem był stolarz Ole Kirk Christiansen, który na skutek kryzysu gospodarczego zaczął produkować drewniane zabawki zgodnie ze swoją dewizą „Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Nazwa jest zbitką wyrazów LEg GOdt, czyli po duńsku „baw się dobrze”. Dopiero w 1947 z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza plastikowa zabawka. Prototyp klocka, znanego dziś niemal na całym świecie, powstał w 1949 roku. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1958 roku, kiedy syn założyciela - Godfred Kirk Christiansen - opatentował pomysł łączenia klocków LEGO za pomocą słupka i tulejki. Odkrycie Goldfreda okazało się punktem zwrotnym i kluczem do sukcesu. System sprawił, że budowle LEGO są niezwykle stabilne, a nieograniczone możliwości zespalania elementów pozwalają na tworzenia niesamowitych wręcz konstrukcji. Dwa klocki o ośmiu wypustkach można połączyć aż na 24 różne sposoby, a dla ośmiu takich klocków istnieje prawie nieskończona liczba połączeń!

Kolejnym punktem zwrotnym dla rozwoju firmy, paradoksalnie, stał się pożar w 1960 roku, w wyniku którego zniszczeniu uległa część budynku, gdzie produkowano drewniane zabawki. Od tego momentu jedynym surowcem do produkcji klocków był plastik. W 1966 roku firma Christiansena wytwarzała już 57 różnych zestawów i 25 pojazdów. W 1968 roku w Billund otwarto pierwszy Legoland, czyli park rozrywki zbudowany z klocków. Decyzja okazała się genialnym posunięciem, gdyż tylko w pierwszym roku działalności miejsce odwiedziło 625.000 fanów LEGO. Dziś parki Legoland istnieją także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Malezji.

W 1969 roku na rynek wkroczyły klocki LEGO DUPLO, przeznaczone dla dzieci od 1.5 do 5 lat. W 1974 roku świat ujrzał pierwszego ludzika LEGO, a w 1977 roku pierwszą serię LEGO Technic, umożliwiająca starszym dzieciom budowanie modeli mechanicznych. Na początku lat 80. powstał Dział Produktów Edukacyjnych (LEGO Education), by rozwijać linię specjalnych zabawek na użytek szkół i przedszkoli, a także dla dzieci niepełnosprawnych. 1998 to natomiast rok pierwszej, bestsellerowej gry komputerowej - Wyspy LEGO, która sprzedała się niemal w milionie egzemplarzy. Kolejnym krokiem milowym w historii LEGO jest premiera w lutym br. pierwszego pełnometrażowego filmu kinowego, zrealizowanego w technologii 3D.

Dziś szacuje się, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadają 62 klocki LEGO, a po świecie „chodzi” ponad 5 miliardów ludzików LEGO. Od 1958 roku w sumie wyprodukowano 650 miliardów klocków, które już dawno wyszły poza pokoje dziecięce i wykorzystywane są przez ludzi sztuki, filmu, architektów czy nauczycieli akademickich. Czy mogło być inaczej, skoro jedynym ograniczeniem w używaniu produktów LEGO jest ludzka wyobraźnia?

LEGO, the LEGO logo and the Minifigure are trademarks and/or copyrights of the LEGO Group. © 2014 The LEGO Group. All Rights Reserved.