Planete+ DOC Film Festival

Filmy, Gdańsk

Data 11.05.2012 00:00-13.05.2012 00:00
Miejsce Kino Żak
Miejscowość Gdańsk

11.05.2012 G.17.00 POCAŁUNEK PUTINA / Putin's Kiss / r.: Lise Birk Pedersen / Dania / 2011

Film jest szczerą opowieścią o dojrzewaniu młodego człowieka, a także o rodzeniu się jego niezależności. Otwarta i szczera debata polityczna jest w tym wypadku niemożliwa, bo film nie daje widzowi przestrzeni "pomiędzy", nakazując zajęcie konkretnego stanowiska. Reżyser pokazuje przemoc, jaka dzieje się w ruchu Nasi, a także siłę oddziaływania organizacji, która była w stanie zmobilizować 30 000 młodych ludzi do okupowania publicznych placów, zrywania plakatów i uciszania kandydatów opozycji. Tytułowany "pocałunek" Maszy stopniowo zmienia się zatem w filmie w jej zaciśniętą mocno pięść.

G. 18.45 PUŁAPKI ROZWOJU / Surviving Progress / r. Mathieu Roy, Harold Crooks / Kanada / 2011

Pułapki rozwoju to filmowy esej, oparty na książce Ronalda Wrighta pt. Krótka historia rozwoju, a wyprodukowany przez tych samych producentów, którzy stworzyli Korporację. To kolejny, po Inside Job, dokumentalny obraz, próbujący - tym razem całościowo - spojrzeć na kondycję człowieka i pokazać wyzwania, jakie przed nim stoją, aby gatunek homo sapiens przetrwał. Dwaj kanadyjscy reżyserzy: Mathieu Roy, Harold Crooks, nakręcili film ostrzegający, że człowiek jest na granicy zniszczenia Ziemi. Dzieje się tak głównie z powodu niemożności odrzucenia paradygmatu rozwoju, czyli nieograniczonego niczym podboju i wykorzystania naszej planety. Odwołując się do historii cywilizacji, reżyserzy filmu w fascynujący sposób pokazują pułapki rozwoju, w które wpadały kolejne cywilizacje na ziemi, a nasza - jak się okazuje - wcale nie jest w tym procesie wyjątkiem. Przytaczając mocne naukowe argumenty teoretyków i praktyków ekonomii, w tym: Stephena Hawkinga, Jane Goodall, Margaret Atwood, Vaclava Smila, Daniela Povinelliego, Gary'ego Marcusa, czy Mariny Silvy, reżyserzy wzywają do zmiany orientacji myślenia, jednak bez wzbudzania histerii, czy szukania wroga.

12.05.2012 G.17.00 WODNE DZIECI / Water children / r. Aliona van der Horst / Holandia / 2011

W Japonii nienarodzone dzieci określane są mianem "wodnych dzieci" i czczone są specjalnym religijnym rytuałem. Nigdy w życiu nie miały okazji dokonać dobrych uczynków i dlatego nie są w stanie przekroczyć mitologicznej podziemnej rzeki. Ich dusze uwięzione są w kamiennych figurkach, które umieszcza się na brzegu rzeki.

Reżyserka Aliona van der Horst śledzi losy Tomoko Mukuiyamy - niekonwencjonalnej, japońsko - duńskiej pianistki, która przechodzi okres menopauzy, uświadamiając sobie, że nigdy już nie będzie mogła mieć dzieci. W jednej z japońskich wiosek Mukuyiama tworzy multimedialną instalację, za pomocą której opowiada o uczuciach, związanych z życiem i śmiercią.

G.18.30 BERT STERN - PRAWDZIWY SZALENIEC / Bert Stern - original Madman / r. Shannah Laumeister / USA / 2011 Sophia Loren, Liz Taylor, Shirley MacLaine, Barbara Streisand, Madonna, Scarlett Johansson, Marilyn Monroe - wszystkie one znalazły się na zdjęciach słynnego amerykańskiego fotografa Berta Sterna. "Kochać się i robić zdjęcia - to bardzo zbliżone do siebie czynności, jeśli chodzi o kobiety" twierdzi Stern, który zdobył sławę dzięki tzw. sesji pościelowej z Marlin Monroe i zdjęciu "Lolita w okularach w serduszka". Zostało ono użyte na plakacie filmu Stanleya Kubricka "Lolita".

"Bert Stern - prawdziwy Madman" podzielony jest na części i wypełniony zdjęciami, wywiadami oraz scenami z życia Sterna, a także nastrojową muzyką. Laumeister pokazuje nam historię mężczyzny, który czcił kobiety - swoje modelki i wynosząc je na piedestał, stworzył z nich ikony stylu i mody. Jednocześnie jednak nie potrafił dzielić z nimi codzienności. Film przedstawia intymny i delikatny portret uwielbianego mężczyzny, który miał w życiu wszystko, ale który również stracił wszystko.

13.05.2012 G.17.00 ZURBANIZOWANI / Urbanized / r. Gary Hustwit / W. Brytania / 2011

Na początku XIX wieku w miastach mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi, co stanowiło 2,5% ludności świata. Przez następne 100 lat liczba ta wzrosła do 2 miliardów. Według raportu Banku Światowego, ludność miejska stanowi już ponad połowę populacji świata, a zgodnie z prognozami w roku 2030 udział ten przekroczy 60%. Jeżeli proces migracji ludności wiejskiej do miast nie spotka się z odpowiednią polityką rozwojową, zainteresowaniem władz i obywateli, urbanizacja może przybrać postać slumsów.

G.18.45 MILIARD SZCZĘŚLIWYCH LUDZI / r. Maciej Bochniak / Polska / 2011

Miliard Szczęśliwych Ludzi to historia zapomnianego wizjonera Krzysztofa Darewicza (51), od 30 lat błąkającego się pomiędzy Chinami a Polską. Stan jego wiedzy mógłby prolongować go co najmniej do zasiadania na wysokim stanowisku w rządzie wielkiego kraju, jednak specyfika jego charakteru sprawia, że całkowicie nie rozumiany, musi zarabiać na życie handlując kamieniami. Jest zbyt polski na Chińczyka i zbyt chiński na Polaka. Samego siebie porównuje do Leonarda Da Vinci, który tak samo, jak on, za swojego życia uchodził za wariata. Pewnego dnia Krzysztof dokonuje w Chinach przypadkowego odkrycia. Chińczycy słuchają polskiej muzyki biesiadnej w domach, na dyskotekach, a nawet w marketach. Oczywiście, żaden Chińczyk nie ma bladego pojęcia, że to akurat polska muzyka. Nie mniej jednak, jej rytmy oraz prosta linia melodyczna to coś, co Chińczycy lubią najbardziej. Krzysztof wpada na szatański pomysł...