Remus - spektakl plenerowy

Kultura, Gdańsk

Data 25.08.2018 19:00
Miejsce Targ Rybny
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Fundacja Teatru Snów zaprasza na spektakl plenerowy "Remus" w wykonaniu Teatru Snów.

O spektaklu:
Opowieść o samotności niepozornego, a bogatego duchem człowieka, który nie godzi się z zastanym i podejmuje walkę o zmiany w najbliższym otoczeniu.
Remus dowiaduje się, że jest z rodu mitycznych Stolemów, i ma do wypełnienia ważną misję. Ma wybawić zapadły zamek czyli obudzić tożsamość kulturową Kaszubów. Próbuje realizować ją na swoją miarę, jeżdżąc po jarmarkach i sprzedając polskie książki i drobiazgi niezbędne w domu. Jest uparty ale nie pozbawiony ludzkich słabości. W kluczowym momencie nie wystarcza mu odwagi i wiary, by misję ostatecznie wypełnić. Choć ponosi porażkę przekazuje tę ideę następcom.

Scenariusz spektaklu powstał na motywach powieści Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa"
Scenariusz, reżyseria i scenografia: Zdzisław Górski
Projekty kostiumów: Maciej Wojcieszkiewicz
Wykonanie Kostiumów: Anna Kozaryna i Krystyna Bienias
Wykonanie rzeźb: Waldemar Faryno
Muzyka: collage
Premiera: lipiec 2009

Prezentacja spektaklu odbywa się w ramach projektu "Powrót Remusa"
Cykl artystycznych imprez plenerowych Fundacji Teatru Snów inspirowanych historia, kulturą i tradycją Pomorza oraz Kaszub. Przedsięwzięcie jest realizowane w centralnych lokalizacjach Gdańska, atrakcyjnych miejscach, które są często odwiedzane przez mieszkańców i turystów.
Osią narracyjną cyklu są gdańskie motywy zaczerpnięte z powieści Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa", utworu uznanego za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej, a także ważnego dzieło literatury polskiej.

Główne wydarzenia:
- Prolog cyklu w okolicach Traktu Królewskiego
- Prezentacja spektaklu Remus z repertuaru Teatru Snów w miejscach związanych z dziedzictwem kulturowym Pomorza oraz powieścią Majkowskiego - na Targu Rybnym, w centrum Wrzeszcza, oraz w okolicach Archikatedry Oliwskiej.
- "Zwiastuny" lokalne, czyli działania, które będą się odbywały przed każdą prezentacją spektaklu w wymienionych powyżej miejscach. Będą to działania animacyjne z udziałem aktorów występujących w spektaklu.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.