Szukamy Stajenki we Władysławowie – 19 grudnia

Koncerty, Władysławowo

Data 19.12.2015 18:00
Miejsce Urząd Miejski - sala 103
Adres ul. Gen. J. Hallera 19
Miejscowość Władysławowo
Bilety Wstęp wolny

Centrum Kultury, Promocji i Sportu zaprasza na koncert kolęd i pastorałek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu dzieci i młodzieży – uczestników warsztatów wokalnych we Władysławowie. Koncert odbędzie się 19 grudnia (sobota) godz. 18.00 w sali 103 Urzędu Miejskiego we Władysławowie.

W ramach koncertu zaśpiewa młodzież z Władysławowa uczestnicząca w warsztatach muzycznych w składzie: Aleksandra Bobrowska, Maja Piekańska, Wiktoria Pieróg, Anna Cygiert, Jan Lipski, Mikołaj Wszołek, Zuzanna Wiecka, Agata Wiecka, Kinga Kunert, Mikołaj Domnik, Weronika Machowska.

Fortepian i aranżacje: Piotr Kajetan Matczuk z zespołu Piramidy.


Program SZUKAJMY STAJENKI narodził się z inicjatywy pianisty i akompaniatora, Zbigniewa Łapińskiego, który – aby pracować nad nim wspólnie z autorem słów – odwiedził Jacka Kaczmarskiego w Monachium. Pierwotnie miało to być przedstawienie gwiazdkowe wykorzystujące głosy znanych artystów krakowskich, m.in. Grzegorza Turnaua i Jacka Wójcickiego. Faktycznie odbyło się kilka prezentacji tego programu w rozmaitych konfiguracjach personalnych. Zmieniali się soliści, dojrzewały aranżacje.

Jacek Kaczmarski to kontrowersyjny kandydat do napisania kolęd czy pastorałek. Jego liberalne poglądy były powszechnie znane (a napisane w 1995 roku Śniadanie z Bogiem definitywnie określiło nieortodoksyjny stosunek artysty do spraw wiary). Co nie znaczy, że nie wywiązał się z zadania w sposób mistrzowski. Cud narodzin i następujący w jego konsekwencji cud zbawienia to – w rozumieniu Kaczmarskiego – przeżycie własnej niedoskonałości. Doświadczenie jej w sobie i na sobie, możliwe tylko dzięki identyfikacji z ludzką naturą Chrystusa. Artysta mówi o tym w najprostszych, wigilijnych słowach w Odmiennych mową, wiarą, obyczajem:

SZUKAMY STAJENKI to program pod każdym względem niezwykły. Wzbogacone przez znakomitą muzykę Łapińskiego i jego wysublimowane stylistycznie aranżacje, pieśni Kaczmarskiego na Boże Narodzenie zdają się trwać w nas dłużej, niż było ich przeznaczeniem. Nie przemijają z dniem Trzech Króli. Bo ich przesłanie jest bardziej uniwersalne i głębsze – to przesłanie na cały rok, albo na całe życie. SZUKAMY STAJENKI to taki mały, ludzki cud - źródło: www.kaczmarski.art.pl, recenzja Daniela Wyszogrodzkiego.