Opowiedzą o Polaku, który samotnie przebył Afrykę

Inne, Gdynia

Data 18.11.2015 17:30
Miejsce Muzeum Emigracji w Gdyni
Adres ul. Polska 1
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Większość entuzjastów podróżowania z pewnością wie kim był Kazimierz Nowak. Niektórzy mogą kojarzyć tę postać za sprawą nagrodzonej na Kolosach wyprawy „Afryka Nowaka”. Wszystkich, którzy chcieliby posłuchać o Polaku, który w latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek na świecie dwukrotnie przebył samotnie kontynent afrykański, zapraszamy w środę (18 listopada) o godzinie 17:30 do Muzeum Emigracji w Gdyni.

To już drugie spotkanie, które odbywa się w obiekcie w ramach nowego cyklu podróżniczego.

  • Co miesiąc gośćmi są wyjątkowe osoby, które w swoich ekspedycjach odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Posłuchać można opowieści zarówno o ekstremalnych aspektach ich egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które podróżnicy natrafili w najodleglejszych zakątkach świata – zachęcają organizatorzy.

Najbliższe spotkanie poświęcone będzie wyprawie, która spopularyzowała postać Kazimierza Nowaka, podróżnika, który przed II wojną światową w niecodzienny jak na tamte czasy sposób poznawał i opisywał afrykański kontynent. Kulturę jego rdzennych mieszkańców Polak przedstawiał z należnym im szacunkiem, co w epoce kolonializmu uchodziło za niezwykłe.

[IMG_R]2[/IMG_R]

O wyprawie śladami Kazimierza Nowaka opowie gościom jej uczestnik i współorganizator, Norbert Skrzyński.

  • Te sześć tygodni w Zimbabwe i RPA porządnie nas wymęczyło. Fizycznie i psychicznie. Miałem dość i rowerów, i Afryki Nowaka, i Kazika chyba też miałem już dość. Nie minęło 100 dni od powrotu do Europy, ponownie pognałem na Czarny Ląd, by znów szukać śladów Nowaka - opowiada podróżnik Norbert Skrzyński.

Spotkanie odbędzie się 18 listopada o godzinie 17:30 w Sali Multimedialnej Muzeum Emigracji w Gdyni, które mieści się przy ulicy Polskiej 1. Wstęp jest wolny.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na Facebooku.


Norbert Skrzyński - rocznik ’76, niespełniony geograf, ciągle dokonujący trudnego wyboru pomiędzy tym, co robić lubi, a tym co robić musi. Rowerzysta, czytelnik, obserwator, wielbiciel map. Radykalny przeciwnik bezmyślności. Ekstremalny zwolennik przemieszczania się. Współorganizował i uczestniczył w sztafetowej wyprawie „Afryka Nowaka” (etapy przez Zimbabwe, RPA, Angolę, Polskę-Ukrainę, Tunezję i Algierię), a od 2012 roku organizuje Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie. W 2015 roku współorganizował i uczestniczył w podróżniczo-harcerskiej sztafecie rowerowej z Polski do Japonii: „Rowerowe Jamboree”.