Dokument 'Efekt domina' w Redzkim Klubie Filmowym

Filmy, Reda

Data 27.06.2015 19:00
Miejsce MDK Reda (Fabryka Kultury)
Adres ul. Łąkowa 59 A
Miejscowość Reda
Bilety Wstęp wolny

Projekcja filmu „Efekt domina” rozpocznie dyskusję o problemie życia w państwie, które jest przedmiotem międzynarodowych sporów politycznych. W sobotę 27 czerwca o godzinie 19:00 w Fabryce Kultury odbędzie się trzeci bezpłatny pokaz w ramach Redzkiego Klubu Filmowego, organizowanego przez Stowarzyszenie Kulturnatywa.

Jest to film twórców wielokrotnie nagradzanego „Królika po berlińsku” – „Efekt domina” został wyreżyserowany przez Elwirę Niewierę i Piotra Rosołowskiego. Opowiada losy dwójki zwykłych ludzi – Rafaela i rosyjskiej śpiewaczki operowej Nataszy, żyjących w Abchazji – państwie traktowanym przez ONZ i Radę Europejską jako integralną część Gruzji, której niepodległość uznają jedynie Rosja, Nikaragua i Wenezuela.

Abchazja to kraj uzależniony od Rosji, skazany na polityczny, gospodarczy i kulturalny niebyt. Państwo trwające na łasce lub niełasce mocarstwa rosyjskiego. Dokument pokazuje jak międzynarodowe spory polityczne wpływają na życie zwykłych obywateli – czy taki sam los czeka Ukraińców, mieszkańców Krymu, a może Polaków?

Po pokazie jest zaplanowana dyskusja z ekspertem. Porozmawiamy o problemie niezależności państwowej, sile patriotyzmu, a także wpływie polityki międzynarodowej na życie zwykłych obywateli. Zastanowimy się również, czy i na ile ten problem może dotyczyć Polaków.

  • Pierwsze dwie projekcje Redzkiego Klubu Filmowego pokazały, że w Redzie ludzie potrzebują regularnych spotkań z filmem. Chcemy, aby takie wydarzenia odbywały się w naszym mieście cyklicznie, przez cały rok – mówi organizator, Piotr Majchrzak ze Stowarzyszenia Kulturnatywa.

Projekt jest współfinansowany ze środków miasta.


Stowarzyszenie Kulturnatywa działa od 2012. W tym czasie jego członkowie zorganizowali wiele projektów dla lokalnej społeczności, m.in. spektakle teatralne, warsztaty rozwojowe, a także koncerty. Więcej informacji znajduje się na stronie.