Nowa wystawa w muzeum - otwarcie 8 kwietnia

Kultura, Wejherowo

Data 08.04.2015 14:00
Miejsce Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Adres ul. Zamkowa 2A
Miejscowość Wejherowo
Bilety Wstęp wolny

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Losy Polaków. Życie i śmierć Bronisławy Czubakowskiej ze Zgierza”, które odbędzie się w środę, 8 kwietnia 2015 roku, o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum, przy ul. Zamkowej 2a.

Ekspozycja będzie czynna do 30 kwietnia br.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

O wystawie:

Temat wystawy: „Losy Polaków. Życie i śmierć Bronisławy Czubakowskiej ze Zgierza”

Autorzy: uczestnicy szkolnego polsko- niemieckiego projektu: uczniowie niemieckich szkół z Brandenburgu (Gimnazjum vo Saldern), Poczdamu (Gimnazjum Ewangelickie fundacji Hoffbauera)i Berlina (Zespół Szkół im. Ellen-Key) oraz polscy uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego (im. Romualda Traugutta) w Zgierzu pracujący pod opieką historyków obu krajów, w tym pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Wystawa jest własnością Europejskiego Ośrodka Spotkań Europa-Haus Land Brandenburg, który był miejscem warsztatów projektowych.

Ekspozycja , na przykładzie tragicznych dziejów młodziutkiej mieszkanki Zgierza, Bronisławy Czubakowskiej, przybliża oglądającym warunki życia i losy często zapominanych ofiar II Wojny Światowej- przymusowych robotników III Rzeszy.

Czubokowska, schwytana w ulicznej łapance w 1940 roku, została zatrudniona jako robotnica przymusowa w Pierwszej Przędzalni Juty w Brandenburgu, ośrodku nazistowskiego przemysłu zbrojeniowego. Dziewczyna w wieku 26 lat została stracona w 1942 roku przez ścięcie na gilotynie, gdyż przypisano jej zarzut umyślnego wywołania pożaru w damskiej toalecie.

Wystawa prezentowana była w Muzeum Miasta Zgierz, muzeum w Brandenburgu, parlamencie brabdenburskim, berlińskim domu poselskim i w wielu polskich i niemieckich szkołach średnich, ostatnio w Gimnazjum im. Manfreda von Ardenne w Berlinie.

[IMG]2[/IMG]

Ekspozycja, choć obszerna (32 plansze), zawiera jedynie część najistotniejszych informacji z zebranego przez uczestników tamtego projektu materiału. Stąd powstała inicjatywa kontynuacji opracowywania zgromadzonej dotychczas dokumentacji, uzupełnienia niektórych wątków i intensywnego upowszechniania wiedzy o tej tematyce. Zaplanowano więc nowy projekt, w którym wezmą udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera i ich niemieccy koledzy z Grünauer Gemeinschaftschule w Berlinie . Koordynatorem prac będzie Europa-Haus Land Brandenburg, a wsparcia udzielą Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i Stowarzyszenie „Deutsche Geselschaft” w Berlinie.

[IMG]3[/IMG]