14.09.2010 09:56 0

Żaglowiec „Fryderyk Chopin” zakończy w Gdyni swój trzymiesięczny rejs po europejskich portach

Chopin, którego będzie można spotkać na ulicach Gdyni.

Żaglowiec „Fryderyk Chopin” zakończy w Gdyni swój trzymiesięczny rejs po europejskich portach. Z tej okazji w najbliższy weekend (18-19 września) w naszym mieście odbędzie się wielki finał tej największej promocji Polski na kontynencie pod nazwą Chopin//Polska/The Course, zainicjowanej przez Polską Organizację Turystyczną. Głównym bohaterem wydarzenia będzie Chopin, muzyk, kompozytor, znawca kuchni międzynarodowej, turysta, który osobiście pofatyguje się do Gdyni.

Co by robił Chopin gdyby żył w XXI wieku? Jakby się ubierał? Jaką kuchnię by preferował? Jakiej muzyki by słuchał? Czy nadążałby za najnowszymi trendami? Odpowiedzi na te intrygujące pytania poznamy podczas imprezy.

W sobotę, w godz. 11.00-16.00, na Placu Grunwaldzkim będzie można dać upust swojej artystycznej wenie i wziąć udział w akcji malowania fortepianów. Czternaście „instrumentów” przybyło do Gdyni ze Sztokholmu. Trzy z nich pomaluje publiczność, a resztę – artyści plastycy. W tych samych godzinach w ramach „Bulwaru Muzycznego” młodzi wykonawcy, amatorzy zagrają własne kompozycje na Bulwarze Nadmorskim, Bulwarze Szwedzkim. W Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini” w sobotę w godz. 12.00-16.00 i w niedzielę w godz. 11.00-17.00 odbędzie się Chopinowski Kiermasz Sztuki. Zakupić będzie można wyroby artystyczne, w tym inspirowane Chopinem. Kolejny punkt programu to koncert pianistów z Gdyni: Rafała Lewandowskiego i Tomka Zająca na Placu Grunwaldzkim – „Gdynia słucha Chopina” w godz. 21.00-21.50. Od godz. 22.00 – LIQUID SPACE 6.0, czyli interaktywna instalacja wybitnego artysty holenderskiego Daan Roosegaarde połączona z muzyką oraz tańcem. Poza tym, od godz. 22.00 – jam session i koncerty w wybranych klubach muzycznych – Charlie, Blues Club, Tawerna… Do udziału w wydarzeniach zachęcać będzie Chopin we własnej osobie, a raczej wielu Chopinów.

W niedzielę pierwszym mocnym akcentem będzie przywitanie żaglowca „Fryderyk Chopin” przy Nabrzeżu Pomorskim (naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego). Zapraszamy wszystkich o godz. 14.00. Nieopodal znajdować się będzie scena, na której zabrzmi różnorodna muzyka, ale zawsze nawiązująca do twórczości Chopina. W godz. 14.15-15.15 uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni zaprezentują spektakl muzyczno-poetycki „Fryderyk Chopin”. Od godz. 15.30 posłuchać będzie można koncertów - Take it Easy z Wojtkiem Staroniewiczem; Sławek Jaskułke solo, wybitny pianista jazzowy; Sławek Jaskułke feat. SABBIA (projekt z DJ); L.U.C Loop Chopin - projekt klubowy inspirowany kompozycjami Chopina; Marcin Wyrostek & Coloriage, a od godz. 19.00 – Maleo Reggae Rockers - specjalnie przygotowane wersje utworów inspirowane muzyką Chopina oraz premiera utworów z nowej płyty zespołu; Audiofeels – po raz pierwszy na scenie plenerowej. Gwiazdą wieczoru będzie Justyna Steczkowska ze specjalnym programem „Szopka - Agnieszka Szczepaniak - Justyna Steczkowska”. Wieczór poprowadzi Robert Leszczyński.

Program obejmuje jednak nie tylko weekend, bowiem już w czwartek rozpocznie się II Weekend Kulinarny. Do niedzieli, w godz. 12.00-22.00, w określonych porach – tzw. „Happy Hours”, restauracje na Szlaku Kulinarnym oferować będą dania w promocyjnej cenie. Poza tym w sobotę i niedzielę w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini”, w godz. 12.00-15.00 – smaczne pokazy kuchni polskiej i międzynarodowej. Dodatkowo w niedzielę, w godz. 15.30- 17.00, przygotowano zabawy i konkursy kulinarne dla dzieci. Szczegóły na stronie internetowej: www.kulinarnagdynia.pl .

A w piątek (17 września) do Dziennika Bałtyckiego kolportowanego w Trójmieście dołączona będzie płyta z utworami Chopina w wykonaniu gdyńskich wirtuozów – Aldony Dvarionaité i Rafała Lewandowskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24