17.12.2014 10:42 0

Pradawne miejsce mocy w Gdyni

Niewielu Gdynian zdaje sobie sprawę z tego, że na terenie ich miasta znajduje się Święta Góra, zwana też Górą Świętego Mikołaja – pradawne miejsce mocy.

Można ją odnaleźć nieopodal ulicy Morskiej w Chyloni. Jest to bowiem miejsce tajemnicze, a zarazem owiane starodawną legendą. Mieszkańcy Chyloni oprócz miejsca modlitwy i zadumy traktują ją jako niezwykły punkt widokowy. W czasach, kiedy Polska nie przyjęła jeszcze chrztu, traktowano ją jako miejsce pogańskiego kultu. Dowodem na to jest odkryty tam grób z czasów łużyckich.

Od momentu przyjęcia religii chrześcijańskiej przez Polskę góra ta służyła jako miejsce objawień Świętego Mikołaja, który zsyłał na lud potrzebne łaski. Ku czci wspomnianego świętego wybudowano wówczas malowniczo położoną kapliczkę i umieszczono w niej figurę Świętego. Legenda głosi, że wybijający tam strumień (źródła Chylonki) miał uzdrawiającą moc z której korzystali okoliczni mieszkańcy. Źródło straciło swe właściwości przez rolnika, który chcąc uleczyć swojego konia ze ślepoty przyprowadził go na miejsce kultu i uraczył uzdrawiającą wodą. Legenda głosi również, że wprawdzie koń odzyskał wzrok, jednak jego właściciel oślepł, a woda straciła lecznicze właściwości. Osoba odpowiedzialna za pilnowanie strumienia zmarła z utrapienia. Zaprzestano tłumnych wcześniej pielgrzymek i zlikwidowano studzienkę, a sztormy dopełniły swojego dzieła i zmiotły ją z powierzchni ziemi. Mimo to wśród miejscowej ludności nadal pamiętano o tym miejscu. W ziemi pozostały jedynie wszelkie drobne elementy spełniające rolę podziękowania za dokonane cuda - pieniądze, drobiazgi czy wota.

W czasie efektywnego rozbudowywania się Gdyni poprzedzającego II wojnę światową trwały prace przy przylegającej do Świętej Góry ulicy Morskiej. Wówczas to odkryto gliniany garnek wraz z XVIII- wiecznymi monetami z czasów Augusta Mocnego i Fryderyka Wilhelma. Skarb do czasów II wojny światowej znajdował się w Muzeum Miejskim w Gdyni, potem ślad po nim zaginął.

Z inicjatywy mieszkańców na początku lat 90-tych XX wieku rozpoczęto intensywne odbudowywanie miejsca kultu. W szczyt góry wkomponowano 2 ołtarze, zamontowano ławki. Do nich prowadzi droga krzyżowa. 25 marca 1996 roku czyli w dzień Zwiastowania Najświętszej Marii Panny odbyła się tu pierwsza Msza Święta.

Miejsce owe jest niezwykłą gratką dla miłośników historii Trójmiasta. Pomimo walorów turystycznych jest jednak przez większość mieszkańców zapomniana i nieodwiedzana. Warto jednak zagłębić się w jej historię by poznać prawdziwy sens odbudowania tego miejsca – jednego z najstarszych i niepowtarzalnych reliktów przeszłości Trójmiasta. Wejście do Świętej góry znajduje się nieopodal przystanku Wiejska, prowadzi do niego malownicza ścieżka w tutejszym lesie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24