01.12.2010 09:27 0

Jan Kleinszmidt nowym przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego

Podczas pierwszej sesji Sejmiku, która odbyła się 29 listopada, wybrano nowego przewodniczącego. Został nim Jan Kleinszmidt. Zmienił na stanowisku Brunona Synaka, który sprawował urząd przewodniczącego przez dwie kadencje.

Sejmik liczy 33 radnych. W tej kadencji wśród nich znalazło się dziewięć kobiet. Zdecydowaną większość mandatów otrzymała Platforma Obywatelska - 19. PiS będzie reprezentować siedmiu radnych, PSL i SLD - po trzech, a Komitet Wyborczy Krajowej Rady Wspólnotowej - jeden. 15 osób zostało radnymi po raz pierwszy, ale średnia wieku radnych nowej kadencji jest wyższa i wynosi 51,7 lat.

W Sejmiku zostały utworzone dwa kluby: PO-PSL oraz PiS. Przewodniczącym pierwszego z nich został Jacek Bendykowski, a drugiego Jerzy Barzowski.

Podczas sesji komisja skrutacyjna, w składzie: Ryszard Jędrzejczyk (PiS), Mariusz Paradowski (SLD), Lech Lewna i Ryszard Świlski (PO), powołała nowego przewodniczącego Sejmiku. Był tylko jeden kandydat na to stanowisko - Jan Kleinszmidt. Udział w głosowaniu wzięło 31 radnych, podczas gdy wymagane minimum uczestników głosowania to 16 osób. Za głosowało 29 radnych, tylko dwóch opowiedziało się przeciw. Oznacza to, że Kleinszmidt został wybrany niemal jednogłośnie.

Nowy przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego to absolwent kierunku Zarządzania i Marketingu w Słupsku. Ma 45 lat, jest żonaty i ma dwóch synów. W poprzedniej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. W wyborach reprezentował Platformę Obywatelską.

W czasie poniedziałkowej sesji wybrano również trzech wiceprzewodniczących. Na stanowisko kandydowali: Marek Biernacki i Dariusz Męczykowski z PO, Małgorzata Ostrowska z SLD oraz Piotr Zwara z PiS. Spośród czterech kandydatów najmniejszą liczbę głosów otrzymała Ostrowska i jako jedyna nie będzie pełnić funkcji wiceprzewodniczącego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24