03.01.2023 13:00 14 WH/PEJ

Wzrost poparcia mieszkańców dla budowy atomówki

Fot. pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Z ostatnich badań wynika, że 75 procent mieszkańców z gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa popiera budowę atomówki w ich sąsiedztwie. To wzrost o 12 procent w porównaniu do ubiegłorocznego badania.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 2 tys. osób, które mieszkają w gminach lokalizacyjnych.

W ciągu roku poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji czyli wśród mieszkańców trzech gmin lokalizacyjnych (Choczewo, Gniewino i Krokowa) wzrosło o 12 punktów procentowych – obecnie wynosi ono 75 proc. w porównaniu do 63 proc., które zanotowano w badaniu przeprowadzonym w 2021 roku – informuje spółka Polskie Elektronie Jądrowe.

Zobacz także: Na spotkaniu w Choczewie rozmawiali o drodze do atomówki

W gminie Choczewo poparcie wynosi 67 procent. 80 proc. badanych mieszkańców pozytywnie ocenia szanse, że elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w ciągu kilkunastu najbliższych lat. 65 proc. badanych z gmin lokalizacyjnych uważa, że rozwój energetyki jądrowej zapewni dostęp do tańszej energii elektrycznej.

64 proc. mieszkańców gmin lokalizacyjnych sądzi, że inwestycja wygeneruje nowe miejsca pracy bezpośrednio przy budowie elektrowni. W gminach ościennych odsetek ten wynosi 76 proc. Natomiast 82 proc. ankietowanych uznało Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych prowadzony przez Polskie Elektrownie Jądrowe za ważny dla ich regionu.

Zobacz także: Inwestor odpowiedział na najczęściej zadawane pytania ws. atomówki

Badanie pokazało, że zdecydowanie przeciwko inwestycji opowiada się 9 procent ankietowanych, z czego w gminie Choczewo ten odsetek wynosi 7 procent – mówi Joanna Szostek, odpowiedzialna za komunikację i relacje z otoczeniem w Polskich Elektrowniach Jądrowych.

Zobacz także: Dwa warianty drogi krajowej do elektrowni jądrowej

W Łęczycach poziom poparcia dla atomówki wynosi 60 proc., w Nowej Wsi Lęborskiej – 76 proc., a w Wicku – 80 proc.

65 proc. badanych z gmin lokalizacyjnych uważa, że rozwój energetyki jądrowej zapewni dostęp do tańszej energii elektrycznej. 66 proc. sądzi, że Polska potrzebuje elektrowni jądrowej, ponieważ obecne źródła są niewystarczające do zaspokojenia potrzeb energetycznych naszego kraju. Z kolei 67 proc. uważa, że Polska potrzebuje zróżnicowanych źródeł energii, gdzie oprócz węgla czy źródeł odnawialnych, jednym ze źródeł byłaby energia jądrowa. Energetyka jądrowa znalazła się również wśród trzech najczęściej wskazywanych gałęzi sektora energetycznego, które powinny być rozwijane w Polsce. Opowiedziało się za nią 56 proc., 58 proc. badanych wskazało morską energetykę wiatrową, a 69 proc. chce rozwijania fotowoltaiki.

Zobacz także: Protesty i akcje informacyjne. Przeciwnicy kontra zwolennicy atomówki

Polskie Elektronie Jądrowe to inwestor odpowiedzialny za budowę atomówki. Spółka prowadzi od kilku lat działania w gminach lokalizacyjnych. Jednym z nich jest wspieranie społeczności lokalnych - finansowane lub dofinansowywane są lokalne inicjatywy istotne dla mieszkańców, w tym budowa lub modernizacja dróg, remont szkół czy budowa obiektów sportowych.

Badanie zostało zrealizowane przez agencję PBS z Sopotu w listopadzie i grudniu 2022 roku metodą CAPI, czyli wywiadów osobistych wspomaganych komputerowo w miejscu zamieszkania respondenta przy pomocy wystandaryzowanego kwestionariusza. Próbę stanowiły losowo wybrane osoby na stałe mieszkające w gminach lokalizacyjnych (Choczewo, Gniewino, Krokowa) oraz – po raz pierwszy – gminy ościenne: Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska i Wicko. Łączna wielkość próby wyniosła w przypadku gmin lokalizacyjnych n=1254, a gmin ościennych n=752.

Zobacz także: Amerykanie zbudują atomówkę na Pomorzu

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma stanąć w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo). Według harmonogramu, w 2026 roku ruszy budowa pierwszego bloku, a cała elektrownia ma być gotowa w 2037 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...