09.12.2022 16:20 72 PM/TTM

'To tutaj koordynowano zabijanie ludzi w Piaśnicy'. Villa Musica stała się siedzibą Muzeum Piaśnickiego

Fot. Marek Trybański/TTM

„Otwieramy dziś kolejne bardzo ważne polskie muzeum.” Villa Musica, siedziba Muzeum Piaśnickiego, jest już po przebudowie, rozbudowie i adaptacji.

W piątek (9 grudnia) w Villi Musica, która jest siedzibą Muzeum Piaśnickiego odbyła się uroczystość w związku z zakończeniem prac budowlanych. W wydarzeniu uczestniczył wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Otwieramy dziś kolejne bardzo ważne polskie muzeum. Ważne w upamiętnianiu polskiej historii, najważniejszych i decydujących o naszej tożsamości wydarzeń. W tym wypadku, tych najbardziej tragicznych i heroicznych odnoszących się do polskich dążeń niepodległościowych, bez których nie byłoby polskiej wspólnoty, ale także do straszliwej ludobójczej ofiary jaką ponieśli nasi pomorscy rodacy z rąk niemieckich. Piaśnica to jest pomorski Katyń – mówił Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Muzeum zostało powołane 16 grudnia i stanowi oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie. Miejsce, w którym znajduje się placówka nie jest przypadkowe. W czasie wojny w budynku Villa Musica przy ulicy Ofiar Piaśnicy mieszkały córki działacza Franciszka Panka, które zostały zamordowane w Lesie Piaśnickim. Później znajdowała się tam siedziba Gestapo.

Villa była najbardziej adekwatnym miejscem, żeby utworzyć w nim muzeum. Ma smutną i tragiczną historie, mieściła się w niej powiatowa placówka Selbstschutzu. To tutaj koordynowano zabijanie ludzi w Piaśnicy, tworzono listy ofiar i składowano ich rzeczy - wyjaśnia Teresa Patsidis, zastępca dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego.

Pomieszczenia na parterze i w piwnicy będą przeznaczone na wystawę stałą. Wystawa na parterze będzie opowiadała o bohaterach niepodległej. Z kolei wystawa w piwnicy będzie dotyczyła samej zbrodni piaśnickiej.

— *Nasza ekspozycja obejmuje przede wszystkim zbiór pamiątek po ludziach, którzy zginęli w Piaśnicy. Są to pamiątki oryginalne, czyli zdjęcia listy, dokumenty. Część główna ekspozycji będzie poświęcona zbrodni piaśnickiej i jej ofiarom. Szczególnie uwzględnimy losy duchowieństwa – mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Dariusz Bąkowski, historyk, pracownik Muzeum Piaśnickiego

Konserwator zabytków nie wyraził zgody na poszerzenie budynku, dlatego otoczono budynek nowymi piwnicami, żeby zwiększyć jego powierzchnię.

Piaśnica stała się symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez hitlerowców. Jest to największa na Pomorzu nekropolia Polaków z czasów II wojny światowej. To tam od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. oddziały Selbstschutzu i SS zamordowały około 12 tysięcy niewinnych ludzi. Ofiary pochodziły głównie ze środowiska kaszubskiej i pomorskiej inteligencji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...