09.12.2022 12:36 14 WH/UG Szemud

Nie będzie ulicznych świateł i świątecznych iluminacji w gminie Szemud?

Fot. UG Szemud

W związku z nowymi przepisami samorządy będą musiały zmniejszyć zużycie prądu w gminnych budynkach. Gmina Szemud zapowiada, że możliwe są przymusowe oszczędności, a to oznacza brak świątecznych iluminacji czy wyłączanie oświetlenia ulicznego na noc.

Nowa ustawa nałożyła na władze samorządowe oszczędzanie energii o co najmniej 10 procent przez cały grudzień.

Informujemy, że jako organ administracji publicznej zostaliśmy zobligowani do: zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach w grudniu 2022 r. w stosunku do średniego zużycia w latach 2018-2019 oraz zmniejszenia o 10% zużycia energii elektrycznej w roku 2023 w stosunku do średniego zużycia w roku 2022 – informuje gmina Szemud.

Jeżeli samorządy nie obniżą zużycia prądu, to muszą liczyć się z karami finansowymi.

W związku ze wzrostem kosztów energii elektrycznej w najbliższym okresie mogą również wystąpić zmiany związane z przymusowymi oszczędnościami, np. brak świątecznych iluminacji, czasowe wyłączenia oświetlenia ulicznego (w godz. 23.00 - 5.00), itp. Prosimy o wyrozumiałość – czytamy w komunikacie.

W ostatnich latach na gminnych budynkach (szkoły czy biblioteki) zainstalowano fotowoltaikę. Ponadto pojawiły się hydrofonie czy przepompownie. Jak podkreśla gmina, przyczynia się to do zmniejszenia zużycia energii.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...