09.12.2022 07:48 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Przygotowanie paczki do wysyłki

Materiał Partnera

Firmy kurierskie każdego dnia przewożą ogromne ilości paczek, rozwożąc je zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym - począwszy od małych przesyłek, łatwo mieszczących się w ręce, pokroju kopert z dokumentami i niewielkich upominków, poprzez już cięższe części komputerowe i książki, aż po naprawdę spore rzeczy, jak mikrofale, opony czy nawet lodówki.

Jest jednak jedna cecha wspólna wszystkich tych przesyłek - każda z nich musi być pieczołowicie zapakowana i zabezpieczona, aby podczas transportu nie została uszkodzona zarówno ona sama, jak i by zawartość nie uszkodziła innych paczek w transporcie. O tym, jak przygotować paczki do wysyłki, dowiedzą się Państwo w poniższym artykule.

Gdzie kupić pudełka do wysyłki?

Jeśli nie posiadamy opakowania fabrycznego po towarze, który chcemy nadać kurierem, musimy w pierwszej kolejności dobrać odpowiednie opakowanie. Jeśli nie posiadamy pożądanego rozmiaru w domu, kopertę wypełnioną folią lub karton, nadające się do wysyłki kurierskiej, możemy zakupić w punkcie pocztowym lub punkcie nadań kurierskich. Im bliżej wymiarowo nasze opakowanie znajduje się do rozmiarów naszej przesyłki, tym lepiej - powinniśmy jednak dobrać takie, które zapewni nam przynajmniej kilka centymetrów odstępu od ścianek - wstawimy tam później wypełnienie amortyzujące.

Jak zapakować towar do środka opakowania?

Odpowiednie zabezpieczenie zawartości to klucz do tego, by trafił do odbiorcy w stanie nienaruszonym. Proces ten doskonale opisuje m. in. blog DSV XPress w jednym ze swoich artykułów. Poniżej wypisane zostaną najważniejsze informacje, zasięgnięte z rzeczonego blogu.

Jeśli posiadamy oryginalne opakowanie wraz z pierwotnym wypełnieniem, jest to najlepsza opcja wysyłkowa, jako że jest ona skrojona bezpośrednio pod towar, który chcemy wysłać. Jeżeli nie posiadamy ani jednego, ani drugiego - wybieramy opakowanie zbliżone rozmiarowo, które posiada wspomniane już powyżej kilka centymetrów odstępu. Umieścimy tam wypełnienie - styropian, papier lub folię bąbelkową - posłuży ona w amortyzacji i usztywnieniu zawartości. Jeśli paczkę napotka nagłe uderzenie lub wstrząs, wypełnienie powinno zapobiec uszkodzeniom.

Kolejnym krokiem po wypełnieniu wnętrza jest zabezpieczenie paczki od zewnątrz. Warto okleić wszystkie krawędzie taśmą, dzięki czemu paczka przypadkiem się nie otworzy, a krawędzie nie będą się aż tak odginać. Opcjonalnie możemy owinąć też całe opakowanie folią stretch, która ochroni je przed wilgocią i dodatkowo usztywni.

Niewskazane jest natomiast wysyłanie rzeczy delikatnych owiniętych wyłącznie folią bąbelkową i taśmą, mogą bowiem zostać łatwo uszkodzone w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

wkładanie książek do kartonu

Jak przykleić etykietę na paczkę?

Ostatni krok przed wysłaniem paczki to przyklejenie listu przewozowego, który otrzymujemy po potwierdzeniu wygenerowania polecenia nadania paczki w systemie. Należy go wydrukować w oryginalnym rozmiarze, a następnie nakleić w widocznym miejscu paczki, oklejając jego krawędzie. Dla dodatkowej ochrony można nakleić na niego cienką, wyprostowaną folię. Zakrycie danych przewozowych może skutkować odmową przyjęcia paczki. Jeśli w środku znajduje się towar delikatny, wymagający ustawienia konkretną stroną ku górze i temu podobne**** - oznaczenia również naklejamy w widocznym miejscu.

To wszystko, co trzeba wiedzieć o nadaniu paczki. Jeśli są Państwo zainteresowani kolejnymi poradnikami, warto odwiedzić blog strony DSV XPress - znajduje się tam wiele przydatnych informacji, powiązanych z przesyłkami kurierskimi - w tym artykuł, który również szczegółowo rozpisuje, jak przygotować paczkę do wysyłki.

specjalne oznaczenia towaru na kartonie


Czytaj również: