06.12.2022 07:48 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Wejherowski Alarm Smogowy oddaje głos lekarzom i mówi, dlaczego każdy powinien obejrzeć ten film o smogu

Materiał Partnera

Zawał, udar, alergia, astma, nowotwór, schorzenia neurologiczne i wiele innych – mogą dotknąć każdego z nas. I dorosłego i dziecko. Chcemy się chronić i to zmienić, a pierwszym krokiem do tego jest świadomość.

Mija właśnie 70 lat od tragicznych wydarzeń w Londynie. Tzw. wielki smog londyński zabił 12 tys. mieszkańców tego miasta, do szpitali trafiło ponad 150 tys. osób. Tam choroba i zgony nadeszły nagle.

U nas przychodzą powoli, czasami niezauważalnie ze stopniowo pogarszającym się zdrowiem, nasilającymi objawami chorób przewlekłych, dodatkowymi poważnymi schorzeniami, a nawet przedwczesnymi zgonami. To jest nasza szara, smogowa rzeczywistość. To jest powód, dla którego prowadzi się akcje uświadamiające skalę problemu.

Czasami mamy problem z przyjmowaniem niewygodnych wiadomości, gdy podają je organizacje zajmujące się zanieczyszczeniami powietrza. W związku z tym Wejherowski Alarm Smogowy postanowił oddać głos praktykom i specjalistom ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie ze Szpitali Pomorskich, którzy na co dzień widzą skutki oddychania smogiem.

Cieszący się zaufaniem pacjentów fachowcy zgodzili się społecznie wziąć udział w nagraniu spotu informacyjnego. Ich głos powinien być bardziej słyszalny. Ich głos powinien mieć wpływ na zmianę, do której wszyscy dążymy.

W nagraniu udział wzięli lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie:

dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz - specjalista kardiologii, angiologii, nefrologii i chorób wewnętrznych, Ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej

dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz

dr hab. n. med. Krzysztof Adamowicz - specjalista onkologii klinicznej, psychoonkolog kliniczny, Kierownik Oddziału Onkologii Jednego Dnia, Chemioterapii Ambulatoryjnej i Poradni Onkologicznej

dr hab. n. med. Krzysztof Adamowicz

dr n. med. Krzysztof Bigus - specjalista chorób płuc, alergologii i chorób wewnętrznych, Ordynator Oddziału Chorób Płuc

dr n. med. Krzysztof Bigus

lek. med. Adam Hermann – specjalista pediatrii, Ordynator Oddziału Pediatrii

lek. med. Adam Hermann

Spot można zobaczyć w serwisie internetowym YouTube https://www.youtube.com/watch?v=WEUHpGzyPXQ

oraz na oficjalnym profilu Wejherowskiego Alarmu Smogowego na Facebook https://www.facebook.com/wejherowski/videos/1308506759973675

Spot przyczyniający się do upowszechnienia informacji o roli czystego powietrza w profilaktyce wielu chorób zrealizowano we współpracy ze Szpitalami Pomorskimi Sp. z o.o.

W opinii Arkadiusz Szczygła, prezesa Wejherowskiego Alarmu Smogowego, twierdzenie, „lepiej zapobiegać niż leczyć” – jest cały czas aktualne. Mamy nadzieję, że fakty i rzetelna wiedza przekazane w spocie oraz stwierdzenie, że „czyste powietrze to najlepsza profilaktyka i inwestycja w zdrowie” trafią do każdego, nawet największego sceptyka. – mówi Arkadiusz Szczygieł.

Wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy nt. wpływu smogu na zdrowie dzieci i dorosłych zachęcamy do lektury artykułów opracowanych we współpracy ze specjalistami. Dostępne są one na stronie internetowej https://wejherowskialarmsmogowy.pl/

Zachęcamy do śledzenia profilu Wejherowskiego Alarmu Smogowego na Facebook.


Czytaj również: