03.11.2022 15:30 17 PM/TTM/Mieszko Weltrowski

Samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele spółek rozmawiali o elektrowni jądrowej

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W wejherowskim starostwie odbył się konwent samorządów, który poświęcony był budowie elektrowni jądrowej w gminie Choczewo i inwestycji towarzyszących. Na spotkaniu pojawili się także przedstawiciele lokalnych firm, które chcą współpracować przy realizacji planowanych inwestycji.

Konwent samorządów powiatu wejherowskiego odbywa się najczęściej w momentach ważnych dla rozwoju i funkcjonowania naszego regionu. Takim tematem bez wątpienia jest kwestia budowy elektrowni jądrowej, którą zgodnie z wczorajszą ustawą sejmu w gminie Choczewo wybudują amerykanie.

Czytaj również: Amerykanie zbudują atomówkę na Pomorzu

Jest to bardzo ważne z punktu rozwoju powiatu, aby pracodawcy byli włączeni w proces budowy elektrowni jądrowej. Mamy tutaj bardzo duże firmy, które mogą wziąć udział w tworzeniu infrastruktury towarzyszącej – mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Nie bez powodu na spotkanie zaproszono także przedstawicieli biznesu, którzy wyszli ze swoją inicjatywą współpracy ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe i wykonawcami inwestycji towarzyszących.

Chcemy też przygotować się do tego, żebyśmy w jak największym zakresie mogli uczestniczyć w tym przedsięwzięciu jako przedsiębiorcy lokalni - zaznacza Leszek Glaza, prezes Regionalnej Izby Przedsiębiorców „Norda”.

Czytaj również: Rząd przyjął uchwałę ws. elektrowni jądrowych. Pierwsza ma powstać na Pomorzu

Podczas spotkania zaprezentowano także prowadzone prace przy inwestycjach towarzyszących i zmiany jakie w ich temacie zaszły od poprzedniego spotkania. Jak się okazuje zmieniła się jedna z koncepcji przebiegu linii kolejowej, o co wnioskował wójt gminy Choczewo.

To będzie linia skierowana równolegle do lasu i również będą przystanki Stilo i Sarbsk, ominiemy miejscowość Sasino - wyjaśnia Anna Arentowicz, kierownik kontraktu PKP Polskie Linie Kolejowe.

W przygotowaniu są także dwie koncepcje drogi krajowej łączącej krajową szóstkę z Lubiatowem. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Materiał z dzisiejszego spotkania dostępny będzie również w Serwisie Informacyjnym Twojej Telewizji Morskiej o 17:20.

Więcej informacji na temat elektrowni jądrowej można znaleźć tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...