24.10.2022 10:12 11 WH

Sasin w USA o polskiej atomówce: ‘Jesteśmy blisko decyzji, by wskazać partnera’

Źródło: gov.pl

Przedstawiciele rządu – Anna Moskwa i Jacek Sasin odwiedzili Stany Zjednoczone, aby rozmawiać o budowie elektrowni jądrowej w Polsce. „Jesteśmy blisko decyzji, by wskazać partnera. Myślę, że po tym spotkaniu jesteśmy o wiele bliżej tego, by ta decyzja mogła zostać podjęta” – mówi wicepremier.

W niedzielę (23 października) w Waszyngtonie odbyły się rozmowy na takie tematy jak amerykańska oferta w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. W delegację wybrali się minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

To bardzo konstruktywne i ważne spotkanie, które dotyczyło naszych wspólnych projektów w zakresie energetyki jądrowej. Służyło temu, by wyjaśnić wszelkie kwestie, które pozostały jeszcze do wyjaśnienia, jeśli chodzi o decyzję rządu dotyczącą wyboru partnera w projekcie budowy polskiej energetyki jądrowej – mówił Jacek Sasin po spotkaniu z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. - Jesteśmy blisko decyzji, by wskazać partnera. Myślę, że po tym spotkaniu jesteśmy o wiele bliżej tego, by ta decyzja mogła zostać podjęta.

W październiku 2020 roku roku Polska i Stany Zjednoczone podpisały międzynarodową umowę o współpracy.

Do końca roku polski rząd ma wybrać technologię budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która ma powstać w gminie Choczewo.

Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata – wyjaśnia Anna Moskwa.

Podczas spotkania omówiona została również polska propozycja zawieszenia Federacji Rosyjskiej w prawach członka Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Potężny kryzys energetyczny, jaki nas obecnie dotyka powoduje, że musimy szybko podejmować decyzje dotyczące budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju w oparciu o nowe, czyste, tanie i pewne źródła, a takim właśnie źródłem jest energetyka jądrowa. Zależy nam, by rozstrzygające decyzje zapadły jak najszybciej. Dlatego właśnie poprosiliśmy panią sekretarz o spotkanie, podczas którego wyjaśnimy wszelkie kwestie pozostające jeszcze do wyjaśnienia – tłumaczy Sasin.

Budowa elektrowni jądrowej to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego całego kraju. Dzisiaj przedyskutowaliśmy decydujące elementy oferty złożonej przez USA. Pozostało jeszcze kilka kwestii, w których oczekujemy doprecyzowania przez stronę amerykańską. Myślę, że w ciągu najbliższych dni będziemy w stanie ogłosić decyzję rządu w tej sprawie – dodała również Anna Moskwa.

Przypomnijmy, że w połowie września Amerykanie złożyli ofertę w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Przedstawili plan pracy budowy sześciu dużych reaktorów jądrowych wykorzystujących amerykańską technologię. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Jak informują ogólnopolskie media, Jacek Sasin w najbliższych dniach ma polecieć do Korei Południowej, gdzie także poruszany będzie temat budowy polskiej atomówki.

Najświeższe informacje na temat elektrowni jądrowej na Pomorzu znajdziesz w zakładce Elektrownia Atomowa na naszym portalu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...