06.10.2022 11:00 17 PM/UM Gdańsk

Zaprotestują przeciw drastycznym podwyżkom cen energii

mat. Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski

Kilkuset samorządowców z całego kraju ma wziąć udział w w piątek (7 października) w manifestacji w Warszawie. Przedstawiciele lokalnych władz przejdą ulicami stolicy spod Sejmu pod siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, aby złożyć petycję dotyczącą olbrzymich podwyżek cen energii elektrycznej, które oferują im państwowe spółki w przetargach na dostawę prądu na przyszły rok. Do Warszawy wybiera się też delegacja samorządowców z Trójmiasta.

Organizatorem protestu jest Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski.

Gigantyczne podwyżki cen energii i kosztów życia! Zatrzymajmy to, nie pozwólmy, by mieszkańcom pozostała „Tylko ciemność”! Nie godzimy się na to, aby miasta i gminy musiały stawać przed dylematem czy skracać liczbę godzin lekcyjnych w szkołach, zamykać baseny, likwidować linie tramwajowe i autobusowe czy gasić latarnie na ulicach - czytamy w odezwie na stronie internetowej organizacji.

mat. Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski

Protest rozpocznie się w piątek (7 października) o godz. 12.30, przed Sejmem. Tam pismo z postulatami samorządowców zostanie wręczone marszałkom Sejmu i Senatu. Spod parlamentu uczestnicy demonstracji przejdą pod siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie również złożą petycję ze swoimi żądaniami. 

Czytaj również: Gdańsk będzie musiał płacić gigantyczne sumy za elektryczność?

Na 12 października zwołane jest posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, którego tematem będą rosnące koszty energii. 

Tydzień temu miało się odbyć otwarcie ofert w przetargu metropolitalnej grupy zakupowej z udziałem miasta Gdańsk na dostawę energii elektrycznej w 2023 r. Do postępowania przetargowego nie zgłosiła się jednak żadna spółka. Po konsultacjach przedstawicieli ok. 60 podmiotów, w tym ponad 30 sąsiednich samorządów tworzących grupę zakupową Gdańska, zdecydowano o podjęciu negocjacji z wybranymi firmami energetycznymi i wyborze zamówienia z tzw. wolnej ręki. 

Kilka dni przed gdańskim przetargiem doszło do otwarcia ofert w przetargu na dostawę prądu w przyszłym roku dla grupy zakupowej Norda, którą tworzą Gdynia i pobliskie gminy. Okazało się, że propozycję podwyżki ceny energii o ponad 500 proc. złożyła tylko jedna spółka energetyczna. 

Podobnie horrendalnie wysoki wzrost cen za prąd w 2023 r. zaoferowano też np. władzom Bydgoszczy i Wrocławia. Rekordzistą w tym względzie był Radom, który miałby zapłacić o 900 proc. więcej od dotychczasowej ceny. 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24