23.09.2022 12:13 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Kierowca kat. C+E w Gdańsku. Zarobki i wymagania na stanowisku kierowcy zawodowego

Materiał Partnera

Kierowca kat. C+E w Gdańsku może otrzymać atrakcyjne zarobki i benefity nie tylko na trasach międzynarodowych. Pracodawcy coraz częściej szukają kierowców również na krótkie trasy lokalne i krajowe. Braki kadrowe sprawiły, że nawet początkujący kierowcy mogą liczyć na wysokie zarobki oraz dodatkowe świadczenia.

Obecnie to kierowcy dyktują warunki na rynku pracy. Firmy szukają sposobów na dotarcie i zachęcenie kandydatów do aplikacji oferując zarobki rzędu 6 - 9 tys. zł miesięcznie. Na dłuższych, międzynarodowych trasach można zarobić jeszcze więcej.

Kierowca kat. C+E w Gdańsku - zarobki i benefity

Pracodawcy szukają kierowców kat. C+E w Gdańsku nie tylko do długich, międzynarodowych tras, ale również do transportu towarów na rynku krajowym i lokalnym. Wśród ogłoszeń znaleźć można oferty z konkretnym, atrakcyjnym wynagrodzeniem, na które wpływa system pracy, rodzaj kontraktu czy doświadczenie. Braki kadrowe na rynku pracy sprawiają, że pracodawcy muszą walczyć o uwagę kandydatów. Zawód kierowcy nie cieszy się popularnością wśród młodych osób, a równocześnie rośnie liczba przewożonych ładunków. Dodatkowo koszt uzyskania uprawnień jest wysoki - inwestycja w kursy i egzaminy to nawet 10 tys. zł.

W serwisie ogłoszeniowym Trojmiasto.pl regularnie pojawiają się ogłoszenia o pracę dla kierowców, ale zmienia się ich forma. Rywalizacja firm o pracowników jest tak duża, że coraz częściej kuszą ich, podając konkretne zarobki. I nie są to już mityczne zwroty w stylu "możesz zarobić do...", ale konkretne widełki. W jednej z dużych firm spożywczych zaczynają się one od 9 tys. zł miesięcznie - mówi Michał Sielski z portalu Trojmiasto.pl.

Pracodawcy starają się zwrócić uwagę nie tylko prezentacją wynagrodzenia, ale również dodatkowymi świadczeniami.

Zobacz: Oferty pracy dla kierowców C+E w Gdańsku w portalu ogloszenia.trojmiasto.pl

Materiał Partnera

Kierowca kat. C+E w Gdańsku - popularne benefity w ogłoszeniach:

• dofinansowanie do karty sportowej, opieki zdrowotnej czy ubezpieczenia - dotychczas cieszyły się popularnością głównie na stanowiskach biurowych.

• możliwość bezpłatnego noclegu w bazie albo hotelu - zdarza się na dłuższych trasach,

• dopłaty do kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje - np. kurs ADR pozwalający na przewożenie ładunków niebezpiecznych.

Ile zarabia kierowca tira w Polsce?

Wysokość zarobków uzależniona jest od m.in. doświadczenia, rodzaju umowy, dodatków do wynagrodzenia czy wielkości oraz branży, w której działa firma zlecająca. System pracy to jeden z czynników mający największy wpływ na wynagrodzenie kierowcy.

W 2021 roku najwięcej kierowców w Polsce (44,5 proc.) pracowało w systemie od poniedziałku do piątku - wynika z raportu zrealizowanego przez Polski Instytut Transportu Drogowego. Mediana zarobków na stanowisku wyniosła 6 tys. zł netto.

Kierowcy C+E pracujący w trybie cztery tygodnie w trasie, jeden tydzień w domu mogli liczyć na najwyższe wynagrodzenia. Według danych przedstawionych w raporcie mediana zarobków niewielkiej grupy kierowców (2,1 proc.) wynosi 8 tys. zł. Nieco niższe zarobki dotyczą systemu trzy tygodnie w pracy, jeden wolny - media wyniosła 7,5 tys. zł, a pracę wykonywało 9,5 proc. badanych kierowców.

Materiał Partnera

Średnio kierowcy w Polsce zarabiali 6,31 tys. zł, a mediana wyniosła 6,5 tys. zł na rękę. Najniższe wynagrodzenie dotyczyło kursów jednodniowych i pracy w systemie 6/2.

Dane uwzględniają wynagrodzenie oraz świadczenia dodatkowe - premie, diety czy ryczałt.

Jak zostać kierowcą zawodowym kat. C+E?

Jak zostać kierowcą zawodowym? Podstawa to prawo jazdy kategorii C+E, które otrzymać można po ukończeniu 21 lat. Żeby podejść kursu, a później egzaminu niezbędne są uprawnienia kategorii B oraz C albo realizacja kursu łączonego.

Kierowca zawodowy musi wykazać się parametrami zdrowotnymi potwierdzonymi w czasie badań lekarskich.

Jak zostać kierowcą zawodowym kat. C+E? Oprócz uprawnień niezbędny jest kurs na przewóz rzeczy i osób, a w niektórych przypadkach również bardziej specjalistyczne kursy, np. ADR pozwalający na przewóz ładunków niebezpiecznych.

Kto nie może być kierowca zawodowym?

Materiał Partnera

Kierowca zawodowy - przeciwwskazania zdrowotne:

• choroby i zaburzenia narządu wzroku, które nie podlegają korekcie,

• nieprawidłowe widzenie stereoskopowe, zmierzchowe i podwójne widzenie,

• choroby i zaburzenia narządu słuchu, które nie podlegają korekcie,

• daltonizm,

• zaburzenia równowagi,

• zaburzenia sprawności ruchowej kończyn,

• uzależnienie od alkoholu czy substancji psychotropowych,

• poważne zaburzenia i choroby psychiczne.

W przypadku większości przewlekłych chorób, m.in. neurologicznych, układu sercowo-naczyniowego i oddechowego czy cukrzycy sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie. Wymagany jest regularny kontakt i ocena stanu zdrowia przez lekarza prowadzącego.

Dobry kierowca zawodowy wykazuje się również zestawem cech osobowości, które ułatwiają realizację obowiązków - umiejętnością nawiązywania kontaktów oraz radzenia sobie ze stresem, odpowiedzialnością oraz koncentracją na osiąganie celów. Na trasach międzynarodowych przydaje się komunikatywna znajomość języka angielskiego.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24