30.08.2022 16:30 28 WH/TTM

Straż miejska w Wejherowie świętuje 30. jubileusz – powołano zastępcę komendanta

Fot. TTM

We wtorek (30 sierpnia) w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbyła się uroczystość, podczas której odznaczono strażników miejskich i powołano zastępcę komendanta. To jubileusz 30-lecia strażników miejskich w Wejherowie.

Historia straży miejskiej w Wejherowie rozpoczęła się 1990 roku, chociaż ustawa o strażnikach miejskich i gminnych weszła w życie w 1997 roku.

30 lat temu zastanawialiśmy się, co można zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo w mieście. Jest to ważne, bo każdy mieszkaniec chce czuć się bezpiecznie, bo w tamtych czasach różnie bywało. Dzisiaj można powiedzieć, że powołanie straży miejskiej było dobrą decyzją. Rożnego rodzaju interwencje, które są zgłaszane przez mieszkańców od razu są załatwiane. Myślę, że to poczucie wśród społeczeństwa też jest takie, że straż miejska jest potrzebna – mówi prezydent Krzysztof Hildebrandt.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Wszystkie straże miejskie i gminne obchodzą swoje święto. Mamy podwójną uroczystość, bo w marcu minęła 30. rocznica powołania straży miejskiej. Z pierwszych strażników miejskich zatrudnionych wtedy zostało nas trzech – ja, starszy inspektor Mirosław Pawelas i starszy inspektor Waldemar Walkusz. Straż miejska działa dość prężnie. Od 1992 roku jest służba całodobowa. Tak powinno być, bo bardzo wiele zdarzeń o charakterze porządkowym czy związanych z bezpieczeństwem odbywa się po godzinach pracy – wyjaśnia Zenon Hinca, komendant straży miejskiej w Wejherowie.

Jako jedna z dwóch straży miejskich w Polsce działa w zintegrowanym systemie ratownictwa. Strażnicy także obserwują monitoring miejski. Od 2000 roku zajmują się ochroną Kalwarii Wejherowskiej.

Widzę, że zaufanie jest coraz większe. Są również tacy, którzy nas nie lubią. Straż miejska nie może być zupą pomidorową, którą każdy lubi. Jeżeli ktoś popełnia wykroczenia czy przestępstwa, będzie miał do czynienia ze strażą miejską. Jesteśmy formacją, która ma dbać o bezpieczeństwo – podkreśla Hinca.

We wtorek (30 sierpnia) w Filharmonii Kaszubskiej zebrali się wejherowscy strażnicy, policjanci oraz włodarze miasta. Powołano zastępcę komendanta Jarosława Walczykowskiego. Ponadto wręczono wyróżnionym strażnikom akt nadania Krzyża za zasługi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...