18.08.2022 08:00 5 PM

Poszkodowanego do szpitala zabrał wóz strażacki. Wyjaśniamy dlaczego

Fot. Karina Labuda/TTM

Po potrąceniu rowerzysty na ulicy Ofiar Piaśnicy w Wejherowie pojawiły się zapytania czytelników, dlaczego poszkodowany został przewieziony do szpitala wozem strażackim. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zdarzeniu.

Do zdarzenia doszło pod koniec lipca. 78-letnia kierująca samochodem volvo jadąc w kierunku krajowej szóstki prawdopodobnie nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu 55-letniemu kierowcy roweru, który przejeżdżał przez ulicę oznakowanym przejazdem dla rowerów, doszło do potrącenia rowerzysty.

Czytaj więcej: Seniorka potrąciła rowerzystę

Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a rowerzysta, który ucierpiał w zdarzeniu drogowych, został przewieziony do szpitala wozem strażackim. „Dlaczego mężczyzna nie został przewieziony do szpitala karetką, albo śmigłowcem” - pytają nasi Czytelnicy.

Odnosząc się do ww. zdarzenia, informujemy, że zgodnie z informacją pozyskaną z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Załoga HEMS podjęła medyczne czynności ratunkowe względem osoby poszkodowanej na miejscu zdarzenia. Podjęto decyzję o transporcie poszkodowanego do wejherowskiego szpitala wozem strażackim w asyście lekarza i ratownika medycznego z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – informuje biuro prasowe wojewody pomorskiego

Jak informuje biuro prasowe wojewody pomorskiego złożyły się na to trzy kwestie: stan pacjenta, bliska odległość do szpitala oraz wydłużona konieczność oczekiwania na kołowy zespół medyczny. Miejsce zdarzenia było oddalone o dwa kilometry od Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 15 ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. z 2021 r. poz. 2053, ze zm.) jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego są jednostkami współpracującymi z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Natomiast §2 ust 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz.U. z 2021 r., poz. 2048 t.j.) wprost wskazuje, że szpitalny oddział ratunkowy, udziela świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i zostały przetransportowanych m.in. przez jednostki współpracujące z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne – czytamy w wyjaśnieniu biura prasowego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...