19.07.2022 12:30 18 PM/UM Wejherowo

W Wejherowie będą rzadziej przycinać trawniki

Fot. UM Wejherowo

W Wejherowie koszenie trawników na wybranych terenach będzie ograniczone. Jak informuje miasto to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na walkę z suszą i są to działania prowadzone w ramach akcji „KLIMATycznie w Wejherowie”.

Decyzja o ograniczeniu koszenia trawników wynika z dbałości o lepszy klimat i lepsze funkcjonowanie miasta w przypadku zjawisk ekstremalnych, jakimi są długo utrzymujące się wysokie temperatury czy nawalne deszcze - czytamy na stronie wejherowskiego ratusza.

Jak informują urzędnicy systematyczne koszenie nadal będzie odbywało się m. in. w parku i innych terenach rekreacyjnych. Również zieleń bezpośrednio sąsiadująca z chodnikami lub jezdniami, będzie koszona, aby nie powodować niebezpiecznych sytuacji drogowych.

W Wejherowie zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach ubiegłych, na rzadsze koszenie trawy na wybranych terenach. Takie działania są potrzebne ze względu na niedobory wody w glebie – roślinność łąkowa ma lepsze działania aklimatyzacyjne niż nisko skoszony trawnik, który niestety bardzo szybko się przesusza i zamiast zielonej murawy w upalne dni szybko zmienia się nieciekawe, wyschnięte żółte pole. Tereny zieleni, na których trawy nie są tak nisko koszone lepiej chronią glebę przed wysuszeniem, ponieważ mają lepiej rozwinięty system korzeniowy, a w przypadku nawalnych deszczy lepiej radzą sobie z wchłonięciem większej ilości wody, odciążając kanalizację deszczową - mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Fot. UM Wejherowo

Miasto zachęca do wprowadzenia proekologicznych rozwiązań również na terenach wspólnot mieszkaniowych czy w ogrodach mieszkańców.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24