07.07.2022 11:00 3 AB/Kaszubi.pl

Koncerty, teatr i pieśni - zbliża się Światowy Zjazd Kaszubów

Fot. TTM/archiwum

W sobotę (30 lipca) z Gdyni odjedzie pociąg Transcassubia do Brus, gdzie odbędzie się XXIII Światowy Zjazd Kaszubów. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Kaszubi Ukrainie”.

Przypomnijmy, że rok temu Światowy Zjazd Kaszubów odbył się w Pucku, gdzie po roku przerwy zjechali się Kaszubi z całej Polski. Więcej o tym pisaliśmy tutaj. W tym roku wielkie święto odbywa się w Brusach w powiecie chojnickim. Pociąg z Gdyni odjedzie o godzinie 8:19 i planowo ma dojechać na miejsce o godzinie 11:05. Nie będzie to jedyny transport do brus, drugi pociąg Transcassubia odjedzie z Chojnic.

Wydarzenie rozpocznie się od parady ulicami miejscowości do kościoła pw. Wszystkich Świętych, gdzie odbędzie się msza święta w intencji Kaszubów i Ukraińców. Po oficjalnych obchodach rozpoczną się koncerty, a wystąpią m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Krëbane", Zespół Pieśni i Tańca Sokoliky z Ukrainy, Zespół Taraka oraz Cleo.

Oprócz koncertów odbędzie się wiele imprez towarzyszących m.in. turniej gry w Baśkę. Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć również plener rzeźbiarski czy różne wystawy. Na koniec zjazdu wystąpi Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy". Pociąg do Gdyni odjedzie o godzinie 18:50.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24