23.06.2022 16:30 8 WH/TTM

Wójt gminy Luzino z absolutorium

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Za nami XXXI Sesja Rady Gminy Luzino, podczas której udzielono wójtowi absolutorium. Głównym tematem był budżet za 2021 rok. Dochód wyniósł ponad 120 mln złotych, zaś zadłużenie około 40 mln złotych.

W czwartek (23 czerwca) rajcy z gminy Luzino debatowali na temat 20 różnego rodzaju uchwał.

To uchwały regulujące bieżące sprawy, takie ja rekonstrukcja budżetu, przejmowanie nieruchomości, sprzedaż jednej z nieruchomości oraz przyjmowanie zasobów pomocy społecznej i rozwiązywanie problemów alkoholowych w postaci sprawozdania – wylicza Bartłomiej Formela, przewodniczący Rady Gminy Luzino.

Gmina zamknęła 2021 rok z dochodem ponad 120 mln złotych i wydatkami 115 mln złotych. Zadłużenie wyniosło około 40 mln złotych.

To w związku z kanalizacją, którą robiliśmy i w ubiegłym roku kończyliśmy. To było największe zadanie, czekaliśmy prawie rok na podpisanie aneksu do umowy. Projekty, które chcieliśmy realizować, często się gdzieś utykały. Z powodu pandemii, wszyscy się tłumaczyli – czy to konserwator zabytków czy inne instytucje. Prosty projekt na drogę zamiast trwać 5 miesięcy, trwał półtora roku. Dramat, ale w tej chwili jest lepiej i wychodzimy na prostą – mówi wójt Jarosław Wejer.

Ponadto przeznaczono około 3 mln złotych na drogi w Kębłowie czy Kochanowie. W przyszłych latach wydatki w tej kwestii mają wzrosnąć, ponieważ gmina otrzymała 9 mln złotych z programu Polski Ład.

Czekamy na kolejne rozdania z Polskiego Ładu, bo interesuje nas przedszkole, na które mamy projekt i czekamy na realizację. Jest ogromna potrzeba na takie zadania. Wiemy, ze ten rząd wspiera rodziny z dziećmi i myślę, że w pewnym momencie dostrzegą te ważne potrzeby samorządu – dodaje Wejer.

Przy 14 głosach za i jednym wstrzymującym, przyjęto uchwałę dotyczącą sprawozdania z wykonania budżetu za 2021 rok i udzielono wójtowi absolutorium.

Mieliśmy wpływy z niektórych pozycji podatkowych większe niż zakładano. To wzbudziło nasze zdziwienie, ale być może było to pokłosie wszystkich funduszy, które zostały wpompowane w rynek, aby pobudzić gospodarkę. Ten rok był trudny i specyficzny. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej jest pozytywna, żadna z instytucji kontrolnych nie dopatrzyła się uchybień bądź nieprawidłowości - dodaje Formela.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24