18.06.2022 18:34 6 Kaja

Szlak Rewskich Szkut otwarty!

Fot. Karina Labuda/TTM

W Rewie odbyło się dziś uroczyste odsłonięcie Szlaku Rewskich Szkut, czyli ścieżki historyczno - edukacyjnej, dzięki której mieszkańcy i turyści będą mogli poznać ciekawostki i historię miejscowości.

To inicjatywa radnej Rewy Katarzyny Milanowskiej, która wraz sołtysem i całym sołectwem wpadli na pomysł, aby uhonorować i przypomnieć tę historię, jakże ważną nie tylko dla Rewy, ale i całej Polski - Szkut Rewskich, które tworzyły pierwszą flotę handlową – mówi Marcin Kopitzki, zastępca wójta gminy Kosakowo.

Tym sposobem powstał szlak z dziesięcioma głazami, oznaczonymi specjalnymi tablicami, z kodami QR.

Punktów w sumie jest 11, razem z tablicą wprowadzającą, pozostałych dziesięć znaleźć można w różnych częściach Rewy. W których? Nie zdradzimy, żeby nie psuć zabawy. Każdy punkt, to historia jednej szkuty, jednego statku handlowego, z całą jego bogatą historią – dodaje Kopitzki.

Punkty usytuowane są od ulicy Koralowej, wzdłuż Morskiej, aż do krzyża - tyle możemy zdradzić. Dzięki możliwości zeskanowania kodu QR, poznajemy historię szkut, ale jeżeli zrobimy sobie ze wszystkimi punktami zdjęcie i tym samym udowodnimy, że przeszliśmy cały szlak, to otrzymujemy upominek, po który należy się zgłosić do naszej biblioteki w Kosakowie – mówi radna Katarzyna Milanowska.

Inauguracja Szlaku Rewskich Szkut była wstępem do Morskiego Festynu Rodzinnego ze strefą chilloutu. Prócz dmuchańców, strefy gastronomicznej i zabawy tanecznej, przyznano też nagrody „Przyjaciela Rewy”.

Przypomnijmy, to z Rewy na wody Bałtyku wypłynęły pierwsze polskie statki handlowe. Mowa o rewskich szkutach, których armatorzy ochoczo wciągnęli biało-czerwone bandery na maszty, dając wyraz przywiązania do Polski, która ponad sto lat temu odradzała się po ponad wiekowej nieobecności na mapach Europy.

Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24