13.06.2022 12:00 0 WH/gdansk.pl

Nie żyje prezydent Gdańska Kazimierz Rynkowski

Źródło: gdańsk.pl

W wieku 89 lat odszedł Kazimierz Rynkowski - przedostatni prezydent Gdańska z czasów PRL w latach 1981-1989. Przyczynił się do budowy szpitala na Zaspie czy zainicjował nagrody im. Heweliusza.

Miasto Gdańsk poinformowało, że w czwartek (9 czerwca) zmarł Kazimierz Rynkowski.

Pod koniec lat 50. wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, wspinając się po szczeblach politycznej kariery. Od grudnia 1973 do maja 1979 był zastępcą dwóch kolejnych prezydentów Gdańska - Andrzeja Kaznowskiego i Jerzego Młynarczyka. Kazimierz Rynkowski jako wiceprezydent zajmował się początkowo polityką społeczną, oświatą, ochroną zdrowia oraz organizacją usług i handlu w mieście.

Stan wojenny otworzył nową kartę w życiu Kazimierza Rynkowskiego. Prezydentem Gdańska został 22 grudnia 1981 roku i pełnił tę funkcję nieprzerwanie do 23 listopada 1989 roku. Jego następcą został Jerzy Pasiński, który okazał się być ostatnim prezydentem Gdańska epoki PRL-u. 29 grudnia 1989 r. sejm zmienił nazwę państwa z Polska Rzeczpospolita Ludowa na Rzeczpospolita Polska. 27 maja 1990 r. w kraju odbyły się pierwsze od kilkudziesięciu lat w pełni demokratyczne wybory samorządowe, które doprowadziły do faktycznej zmiany ustroju państwa – informuje miasto Gdańsk.

Był przewodniczącym Rady Budowy Szpitala na Zaspie, inicjatorem ustanowienia w 1987 r. Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. 12 czerwca tego samego roku Kazimierz Rynkowski jako prezydent Gdańska powitał na Westerplatte Jana Pawła II i wręczył papieżowi pierwszy z 1200 egzemplarzy faksymilowej edycji dzieła Jana Heweliusza Firmamentium Sobiescianum. W listopadzie 1988 roku jako gospodarz miasta towarzyszył odwiedzającej Gdańsk premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher.

Kazimierz Rynkowski zmarł w wieku 89 lat.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24