26.05.2022 07:35 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Chiny - sytuacja w imporcie

Materiał Partnera

Chiny są światową potęgą, stanowią ogromną konkurencję dla Stanów Zjednoczonych. Rynek chiński jest ogromny i ma duży potencjał wzrostu. Można też mówić o stabilności politycznej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że konkurencja na rynku chińskim jest bardzo silna. Produkty polskich marek są mało popularne. Przedsiębiorcom z Polski bardzo trudno zdobyć rozpoznawalność w Państwie Środka, dlatego dużo większą popularnością od eksportu do Chin, cieszy się import stamtąd. W kraju tym rządzą zupełnie inne zasady, do których muszą dostosować się importerzy. Nie zmienia to jednak faktu, że na całym świecie duża część produktów została wyprodukowana właśnie w Chinach.

Czy import z Chin jest opłacalny?

Wielu przedsiębiorców polskich decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody w handlu, wybierając import z Chin. Może być to bardzo dochodowy biznes. Oczywiście konieczne staje się odpowiednie przygotowanie, dokładne poznanie rynku. Na korzyść handlowania z Chinami przemawiają przede wszystkim relatywnie niskie koszty produkcyjne. Można liczyć na wysokiej jakości towary, które opłaca się sprowadzać pomimo tak ogromnych odległości. Konkurencyjne ceny to oczywiście nie jedyna zaleta prowadzenia biznesu z chińskimi partnerami.

Import towarów z Chin kwitnie, jego wartość rośnie z roku na rok i cały czas można mówić o tendencja wzrostowych. Polacy sprowadzają z Chin przede wszystkim różnego rodzaju urządzenia elektryczne i elektroniczne. Importuje się również zabawki, sprzęt sportowy, odzież, samochody, meble, oświetlenie, sprzęt fotograficzny i medyczny, obuwie i wiele więcej.

Jakie są najpopularniejsze środki transportu z Chin do Polski

Transport z Chin może odbywać się różnymi drogami. Bardzo popularna jest spedycja morska. Wynika to przede wszystkim z najbardziej atrakcyjnych cen. Z tego powodu około 90-94% towarów importowanych jest właśnie tą drogą. Fracht morski to bezpieczny sposób na transportowanie różnego rodzaju towarów. Ryzyko zniszczenia ładunków w kontenerach lub ich zatopienia jest stosunkowo małe. Będzie to świetna opcja w przypadku towarów LCL (drobnicowych), FCL, jak i ponadgabarytowych. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że przetransportowanie towarów drogą morską zajmuje sporo czasu, średnio miesiąc. Możliwe jest nawet przewożenie towarów wymagających zapewnienia konkretnej temperatury. Służą do tego kontenery chłodnicze, izotermiczne, ogrzewane itd. Transport morski jest relatywnie przyjazny środowisku. Na korzyść tego rozwiązania przemawia duża dostępność statków i tras.

Jeśli komuś zależy na tym, aby jak najszybciej sprowadzić towar z Chin, to należy wybrać transport lotniczy, który zajmuje zaledwie kilka dni. Drogą lotniczą odbywa się około 5% światowego handlu międzynarodowego. Katastrofy lotnicze są bardzo rzadkie. Mnogość połączeń i dostępnych samolotów to kolejne zalety. W przypadku transportu lotniczego trzeba liczyć się z ograniczoną ładownością. Nie można w ten sposób przetransportować towarów ponadgabarytowych. Minusem będzie również konieczność poniesienia niemałych kosztów, które są zmienne i zależne od wielu czynników. Spedycja lotnicza i morska to niejedyne rozwiązania - alternatywą jest transport kolejowy. Będzie to świetna opcja w przypadku towarów wrażliwych na działanie czynników atmosferycznych. Możliwe jest sprowadzenie różnego rodzaju towarów, nawet niebezpiecznych. Na korzyść transportu kolejowego przemawia stabilność kosztów. Jest to rozwiązanie ekologiczne. Wadami będzie spora ilość stref celnych i nadal zbyt mało terminali przeładunkowych.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24