Areszt Śledczy w Wejherowie istnieje od 1877 roku. Początkowo jednostka posiadała sto miejsc, dzisiaj jest ich 396. Pracownicy placówki zachęcają do wstąpienia w ich szeregi.
Areszt Śledczy w Wejherowie to placówka z bogatą historią. Jej początek związany jest z powstaniem sądu grodzkiego, który na terenie dzisiejszego powiatu wejherowskiego orzekał w sprawach cywilnych i karnych. Jak informują pracownicy aresztu, jednostka bardzo się rozwinęła po zakończeniu drugiej wojny światowej.
— Na dziedzińcu wejherowskiego więzienia już w pierwszych dniach okupacji Hitlerowskiej rozstrzelano pojmanych jeńców wojennych. Od okresu wojennego, jednostka zaczęła się rozwijać, pojawiły się nowe, zmodernizowane pawilony z oddziałami mieszkalnymi dla osób pozbawionych wolności. Na terenie aresztu śledczego mamy dostępną kaplicę, z której mogą korzystać z posług religijnych - informuje mjr. Urszula Olszewska z wejherowskiego aresztu śledczego.
W ostatnim czasie informowaliśmy o rekrutacji w gdańskim areszcie śledczym. Więcej o tym pisaliśmy tutaj. Placówka w Wejherowie również zachęca osoby chętne do pracy w jednostce. Jak informują funkcjonariusze, służba więzienna umożliwia rozwój zawodowy, a także pozwala na uzupełnienie wykształcenia.
— Mamy ofertę skierowaną do młodych osób i gwarantujemy dofinansowanie np. czesnego na studia. Dla tych osób mamy ofertę z możliwością urlopu szkoleniowego. Młody funkcjonariusz może skorzystać z urlopu szkoleniowego na odpoczynek w ramach nauki. Im większe wykształcenie, tym większe możliwości na rozwój osobisty - dodaje Olszewska.
Fot. Marek Trybański/TTM
Podstawowymi warunkami pracy w służbie więziennej jest ukończenie 18. roku życia. Osoba wstępująca do pracy nie może być wcześniej karana, musi zdać także testy sprawnościowe i psychologiczne, które warunkują przyjęcie na stanowisko funkcjonariusza.
16:26
Zwolnimy na gościcińskiej górce i na ul. Szerokiej. Na Zamostnej w Bolszewie także przyda się cierpliwość.
16:26
Widać więcej ruch na dw 215 i dw216. Jak na razie nie ma tam korków.
16:25
W Kosakowie nadal utrudnienia na Derdowskiego i Żeromskiego. W Pogórzu przytyka się Derdowskiego.
16:25
W Rumi noga z gazu na Dąbrowskiego i na wiadukcie na dk6 oraz na wysokości SKM Janowo w kierunku Rumi. Postoimy na Hutniczej w rejonie skrzyżowania z ul. Północną.
16:25
W Redzie odrobinę wolniej przejedziemy przez Pucką, ale nie są to duże są spowolnienia. Mały zator na Morskiej.