17.05.2022 10:20 3 PM

Używają internetu głównie do korzystania z poczty

Fot. pixabay.com

Ponad 90 proc. gospodarstw domowych w naszym województwie ma dostęp do internetu. Pomorzanie za pomocą Internetu załatwiają m.in.: sprawy urzędowe, robią zakupy i sprawdzają pocztę. 8 procent mieszkańców pomorskiego nigdy nie używało internetu.

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego obchodzony jest 17 maja. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 27 marca 2006 r. Dzień ten znany był wcześniej jako Światowy Dzień Telekomunikacji i upamiętniał powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Z tej okazji na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone m.in. nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. To też okazja do omówienia zagrożeń, jakie powoduje korzystanie z Internetu.

Z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego Urząd Statystyczny w Gdańsku opublikował infografikę. Wynika z niej, że w Polsce 92,4 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu. Niewiele gorzej jest na Pomorzu - 92,1 proc.

W przypadku szerokopasmowego Internetu Polacy i Pomorzanie są na tym samym poziomie (prawie 92 proc.). Natomiast regularnie tzn. przynajmniej raz w tygodniu korzysta z niego prawie 89 proc. mieszkańców naszego regionu, czyli o 5 proc. więcej niż Polski. Jeśli chodzi o tych, którzy nigdy nie używali Internetu, to jest to 8 proc. Pomorzan i 11 proc. Polaków. Coraz więcej z nas posługuje się też Internetem, aby załatwić urzędowe sprawy. Kontakty z administracją publiczną w tym zakresie deklaruje prawie 55 proc. Pomorzan i o 7,5 proc. mniej Polaków – czytamy na pomorskie.eu.

Według danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku internet służy mieszkańcom Pomorza oraz całej Polski głównie do korzystania z poczty elektronicznej, a także do czytania on-line gazet lub czasopism. Ponad 65 proc. mieszkańców pomorskiego wyszukuje w sieci informacje i towarach i usługach, a ponad 60 proc. dzwoni czy odbywa rozmowy wideu przez internet. Z serwisów społecznościowych korzysta blisko 60 proc. Pomorzan w Polsce 66,5 procenta. Prawie 12 proc. gra lub pobiera gry komputerowe.

Jeżeli chodzi o zakupy to najczęściej w sieci kupujemy odzież i obuwie - Pomorzanie 36 proc., Polacy 34 proc., kosmetyki - Pomorzanie 18 proc., Polacy prawie 16 proc. oraz leki - Pomorzanie 10 proc., Polacy prawie 7 proc. Najrzadziej zaś żywność - Pomorzanie ponad 6 proc., Polacy prawie 5 proc., sprzęt AGD i RTV - Pomorzanie prawie 8 proc., Polacy ponad 7 proc. oraz środki czyszczące i artykuły higieniczne.

Szczegółowe statystyki dostępne tutaj.

Fot. gdansk.stat.gov.pl

Przedstawione dane dotyczące zakupów były zbierane od osób od 16. do 74. roku życia i dotyczą 2021 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24