27.04.2022 16:30 5 AB/TTM

W Pucku odsłonili tablicę najstarszego budynku Komendy Portu Wojennego

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Puck przez sześć lat był jedynym portem Rzeczypospolitej. W mieście znajduje się także najstarszy budynek, w którym były pomieszczenia służbowe Komendy Portu Wojennego. W środę (27 kwietnia) oficjalnie odkryto tablicę, która upamiętnia ten fakt.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM vlcsnap-2022-04-27-15h36m56s340.png

Uroczystości odkrycia tablicy odbyły się w tym roku, mimo że na budynku wisi już od dwóch lat.

Ta uroczystość miała się odbyć dwa lata temu. Ze względu pandemicznych nie można było się zebrać. Ważne było, żeby na uroczystości stawili się przedstawiciele marynarki wojennej, przedstawiciele miasta i społeczność - mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Po zaślubinach Polski z morzem wydano rozkaz, aby w Pucku powstała Komenda Portu Wojennego. Przez sześć kolejnych lat Puck był jedynym portem Rzeczypospolitej.

Port pucki nie sprostał zadaniom nowej Polski po odzyskaniu niepodległości. Trzeba było go przenieść do Gdyni, ale w naszej pamięci ten fakt istnieje i cieszę się, że marynarka wojenna o tym fakcie przypomina - dodaje Hanna Pruchniewska.

Dwa lata temu Komenda Portu Wojennego w Gdyni obchodziła swoje stulecie, dlatego też zdecydowała się upamiętnić swoje początki. Budynek w Pucku, na którym zawisła tablica, jest jedynym z tamtego okresu, który zachował się do naszych czasów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24