03.05.2022 12:00 19 PM/pomorskie.eu

Księgowe, menadżerki czy nauczycielki - Ukrainki szukają pracy w Polsce

PUNKT INFORMACYJNY DLA UKRAIŃCÓW PRZY UL. ŻABI KRUK W GDAŃSKU. FOT. ALEKSANDER OLSZAK

Księgowe, kobiety z doświadczeniem menedżerskim, z branży beauty, nauczycielki wychowania przedszkolnego, osoby, które prowadziły własną działalność gospodarczą - od ponad miesiąca w Gdańsku działa specjalny punkt, w którym pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku pomagają obywatelom Ukrainy w poszukiwaniu pracy. Z profesjonalnej pomocy skorzystało do tej pory ponad 300 osób. Większość to panie, często bardzo dobrze wykształcone. Rośnie też liczba porad udzielanych przez prawników.

Cudzoziemcy z Ukrainy zainteresowani znalezieniem pracy otrzymają pomoc m.in. w przygotowaniu CV i szukaniu możliwości podjęcia zatrudnienia w innej branży. W ciągu miesiąca udzielonych zostało ponad 300 porad zawodowych i ponad 50 prawnych. Do punktu przychodzą głównie panie, często dobrze wykształcone, z wysokimi kwalifikacjami.

To księgowe, kobiety z doświadczeniem menedżerskim, z branży beauty, nauczycielki wychowania przedszkolnego, osoby, które prowadziły własną działalność gospodarczą. Także osoby z unikalnymi umiejętnościami, na przykład była pani, która na Ukrainie zajmowała się rozszyfrowywaniem czarnych skrzynek w pociągach – opowiada Anna Lewicka, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku.

Znalezienie pracy jest jedną z najważniejszych potrzeb osób, które przyjeżdżają do nas z Ukrainy. To dla nich droga do uzyskania samodzielności ekonomicznej, a tym samym poczucia stabilizacji – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dlatego też, działając partnersko z innymi podmiotami, zadbaliśmy o to, aby osobom przybywającym z Ukrainy pomóc w dostosowaniu się do realiów regionalnego rynku pracy i w poszukiwaniu pracy – dodaje marszałek.

W punkcie przy ul. Żabi Kruk 16 obywatele Ukrainy korzystają też z bezpłatnej pomocy radców prawnych z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Dyżury prawników odbywają się codziennie, przez cały tydzień. Pomoc prawną pro bono świadczą radcy prawni i aplikanci radcowscy. Ta współpraca jest możliwa dzięki porozumieniu dotyczącemu pomocy prawnej dla Ukrainy, które zostało zawarte pomiędzy Województwem Pomorskim, władzami Gdańska oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych.

Co ważne, w rozmowach z doradcami i radcami prawnymi pomagają tłumacze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24